RMS چیست؟

عبارت RMS از مهمترین اصطلاحات فنی یک اسپیکر به شمار میرود که مخفف عبارت (root mean square) می باشد. این مقدار به Effective value یعنی ” مقدار موثر” نیز شناخته می شود. معیار آر ام اس، آماری از اندازه کمیت متغیر است.

آر ام اس (RMS) نسبتی است که یک چهارم حداکثر ممکن در تولید امواج فرکانسی در اسپیکر را با تغییرات ممکن تعیین می کند. این واحد اندازه گیری اصطلاحی برای انواع فرم موج سینوسی، مربعی، دندان اره ای و … می باشد. که به عنوان سرفصل کمیت محاسبات ارائه می شود.

بخوانید: تجهیزات صوتی و تصویری اتاق کنفرانس

آر ام اس ( RMS ) به زبان ساده تر یک چهارم کمیت نهایی یک اسپیکر در پخش فرکانس ها و تولید امواج آکوستیکی صوتی است.

چند اسپیکر با آر ام اس های مختلف را می توانید در زیر ببینید:

باند پسیو ۱۵ اینچ جی تی ار ۷۰۰ وات آر ام اس
باند اکتیو ۱۵ اینچ JTR مدل JW600A با توان ۶۰۰ وات آر ام اس
باند DX 150 D&D با توان ۳۵۰ وات آر ام اس

یک اسپیکر میتواند حجم گسترده ای از انرژی صوتی را بر مبنای وات در چند لحظه کوتاه ایجاد کند اما به صورت مداوم نم یتواند این فشار را تحمل کرده و قطعا آسیب خواهد دید بنابراین حال اگر بخواهیم معیاری برای سنجش تحمل مداوم کمیت فشار برای تولید انرژی را در آن محاسبه کنیم از واحدی استفاده می کنیم که یک چهارم حداکثر متغیر فشار را برایمان تعیین سازد و آن واحد اندازه گیری کمیتی و حجمی دقیقا RMS می باشد.

پس اگر یک بلندگو بتواند ۲۰۰۰ وات صدا تولید کند مشروط به که این تولید فرکانس و موج صوتی حد اکثر نهایی آن باشد در این صورت تحمل این فشار به صورت لحظه ای در چند ثانیه خواهد بود و نمی تواند دائمی باشد چرا که سبب آسیب دیدن اسپیکر خواهد شد.

هنگام ساخت سالن کنفرانس باید محسبات دقیقی برای مهندسی کردن سیستم صوت سالن انجام داد.

حال یک چهارم محاسبه شده که برابر با یک چهارم کمیت نهایی بلندگوی مورد نظر است با توجه به اینکه هر بلندگو به صورت متغیر کمیت متفاوتی نسبت به دیگری دارد همان آر ام اس است که در مورد بلند گوی با حد اکثر توان ۲۰۰۰ واتی تقسیم توان حد اکثر به چهار قسمت و نتیجه عدد ۵۰۰ وات خواهد بود.

پس تمام بلندگو های ۵۰۰ وات rms توان نهایی آنها ۲۰۰۰ وات است .

برای مثال اگر بر روی بلندگو نوشته شده باشد ۶۰۰ وات rms   توان نهایی لحظه ای برابر با چهار برابر کمیت ذکر شده یعنی ۲۴۰۰ وات خواهد بود

RMS و peak

پاور هندلینگ هر بلندگو تقریبا معادل عدد آر ام اس است و توان نهایی لحظه ای را Peak power پیک پاور یعنی نقطه ی اوج توان تحمل است.

پس در صورتی که چراغ پیک در جایی از سخت افزار که مجهز به این نشانگر است روشن گردد نشان دهنده ی ورود فعالیت سخت افزار به محدوده حد اکثری فعالیت و آسیب و خطر می باشد چرا که پیک پاور کمیتی نیست که سخت افزار ها بتوانند مداوم آن را تحمل کنند.

برای دیدن فرمول های RMS می توانید از اینجا وارد سایت ویکی پدیا شده و هچنین می توانید این ویدیو را در سایت یوتیوب مشاهده بفرمایید.

3 1 vote
Article Rating
اشتراک
Notify of
guest
2 Comments
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
مرتضی میرزاخانی
مرتضی میرزاخانی
دسامبر 15, 2020 8:05 ب.ظ

سلام
Peak را میشه به زبان ساده توضیح دهید
ممنون

Call Now Buttonمشاوره تلفنی رایگان(کلیک کنید)