بلندگو لاین اری چیست؟

لاین اری


بلندگو لاین اری (line array)

شاید تا به حال اسم بلندگوهای لاین اری (line array) به گوش شما خورده باشد اما اطلاعات دقیقی در این مورد ندارید. در این مقاله به معرفی این بلندگوها خواهیم پرداخت. همانطور که از نام این بلندگو پیداست متشکل از مجموعه ای متصل از بلندگوهای عمدتا هم سایز و ذوزنقه ای شکل می باشد. سیستم لاین اری با آرایشی خاص و به صورت خطی (عمودی) به یکدیگر متصل می شوند. این سیستم عموما از سقف سالن ها آویز یا بر روی برج های بلند در فضای باز نصب می گردند. به طوری که از نظر مکانی در سمت چپ و راست صحنه (سن) قرار می گیرند. امروزه طراحی و اجرای سیستم صوتی برای کنسرت ها، اجراهای بزرگ، سالن های همایش و آمفی تئاترهای بزرگ، استادیوم ها و به طور کلی فضاهایی که وسعت بالایی دارند بدون بهره گیری از بلندگو اری بسیار دشوار و چالش برانگیز خواهد بود. اماکنی که کاربرد اصلی این سیستم در آنها بوده و می توان مزایای فوق العاده آن را احساس نمود.

بلندگو لاین اری چیست؟
بلندگو لاین اری (line array)

علت و لزوم استفاده از بلندگوهای لاین اری

در سال های نه چندان دور برای صدارسانی در محیط های بزرگ مانند سالن های همایش، آمفی تئاتر و … به وسیله منابع تولید صوت مجزا از یکدیگر صورت می پذیرفت. به این صورت که با توجه به فضای مورد نیاز برای پوشش، بلندگوها را در نقاط مختلف چیدمان می شدند. هر چه محیط بزرگتر بود از تعداد بلندگوهای بیشتر برای صدا رسانی استفاده می گردید. افزایش تعداد منابع صوتی عمدتا مشکلات متعددی را ایجاد می نمود. مهمترین این مشکلات اختلال امواج صوتی حاصل از منابع مختلف است. که موجب از بین رفتن برخی از فرکانس ها یا تشدید برخی دیگر می گردید. نتیجتا حاصل کار صدایی نامطلوب و بعضا آزار دهنده برای شنونده بود. در عصر حاضر سیستمهای شامل انبوهی از اسپیکرهای نصبی روی دیوارها رفته رفته کاربرد خود را از دست داده اند. از سویی بخشی دیگر از مشکلات این نوع سیستم های سنتی از قبیل: پوشش صوتی، مدت زمان نصب و حمل و نقل سخت موجب گردیده با پیشرفت تکنولوژی مهندسان امر صدا جهت ارائه صدای با کیفیت، حداکثر قدرت و پوشش دهی صوتی مناسب به بلندگوهای لاین اری روی آورند.

تجربه و شواهد ثابت کرده است که استفاده از بلندگو لاین اری خروجی و نتایج درخشانی را در زمینه صوتی به همراه داشته است. این امر موجب تمایل کاربران و اقبال عمومی نسبت به این سیستم گردید. لذا امروزه اغلب سازندگان مطرح سیستمهای صوتی توجه دوچندانی را معطوف به طراحی و توسعه بلندگوهای Line Array نموده اند. نتیجه کار ساخت و عرضه انواع و اشکال گوناگون از این تجهیزات جهت کاربرد در اماکن گوناگون بوده است.

نحوه عملکرد سیستم بلندگو لاین اری

اساس این سیستم بر صدارسانی متمرکز استوار می باشد. اگر تا به حال به این بلندگوها در سالن های همایش دقت کرده باشید، نحوه قرارگیری آن ها را دیده اید. در این روش زاویه قرارگیری بلندگوها در هر خط با توجه به ابعاد سالن و نحوه قرار گرفتن شنوندگان تنظیم میشود. از دیگر سو شدت صوتی خروجی هر بلندگو نیز به همین نسبت تنظیم خواهد شد. لذا نهایتا صدایی یکنواخت در فضا به گوش می رسد. به طوری که افراد حاضر در صفوف اول، میانی یا آخر سالن ها همگی حجم صوت را به صورت یکسان دریافت می نمایند. این مورد در کنار طراحی خاص بلندگوها که موجب زیباسازی محیط می گردد مزیت اصلی سیستم لاین اری می باشد. البته با تمامی قابلیت هایی که برای بلندگو لاین اری جهت پوشش حداکثر فضا در نظر گرفته شده گاها و در موارد خاص شرایطی وجود دارد که با توجه به نوع طراحی سالن (عموما فضاهای بسته چند سطحی و یا دارای طراحی با نقاط کور) و یا وسعت فضای باز نیاز است نقاطی که کمتر تحت پوشش قرار می گیرند توسط تعداد کمی از بلندگوهای جانبی ساپورت گردند.

استفاده از line array در فضای باز

سوالی که بسیاری از مشتریان از ما در خصوص بلندگوهای لاین اری دارند، موضوع استفاده از این بلندگوها در فضای باز می باشد. در مورد بلندگو لاین اری که در فضای باز نصب می گردد و در معرض تابش نور خورشید، بارش باران و برف ، گرد و خاک و رطوبت زیاد هستند نیاز است در زمان طراحی و ساخت استانداردهای خاص مثل IP46 در تمامی بخش محصول اعم از بدنه (کابینت)، اتصالات و سوکت ها و شبکه توری بلندگوها رعایت و اعمال شوند. هدف آنکه از کارکرد صحیح و بدون نقص تجهیزات در شرایط خاص آب و هوایی اطمینان حاصل گردد. بدین ترتیب این سیستم ها می توانند در سخت ترین شرایط محیطی نیز خروجی مطلوب داشته باشند.

بلندگو لاین اری چیست؟
استفاده از line array در فضای باز

سخن پایانی

در این مقاله به صورت خلاصه در مورد بلندگوهای لاین اری صحبت کردیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر، مشاوره و خرید می توانید با مشاوران طنین سیما در تماس باشید تا به صورت کاملا رایگان در این خصوص شما را راهنمایی نمایند.

سوالات متداول

  1. بلندگو لاین اری چیست؟
    همانطور که از نام این بلندگو پیداست متشکل از مجموعه ای متصل از بلندگوهای عمدتا هم سایز و ذوزنقه ای شکل می باشد. سیستم لاین اری با آرایشی خاص و به صورت خطی (عمودی) به یکدیگر متصل می شوند.
  2. بلندگوهای لاین اری در کجا مورد استفاده قرار می گیرد؟
    این بلندگوها بیشتر در فضاهای بزرگ و حتی فضای باز برای پخش صدا به صورت یکنواخت مورد استفاده قرار می گیرد.
  3. برای خرید بلندگوهای line array چه باید کرد؟
    برای مشاوره و خرید این بلندگو ها می توانید با مشاوران طنین سیما در تماس باشید تا به صورت کاملا رایگان شما را در این خصوص راهنمایی نمایند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *