نورپردازی

نورپردازی افکتی


در حال حاضر انواع گسترده ای از تكنیك های مختلف نورپردازی وجود دارد كه پاسخگوی سبك ها و سلیقه های متفاوت بوده و كارآیی هر یك نیز متمایز است . اگر انتخاب صحیحی در نورپردازی داشته باشید، شاهد تغییرات شگرفی در محیط خود خواهید بود . نورپردازی نه تنها با خود زیبایی به همراه دارد ، بلكه امنیت را نیز ارتقا می بخشد.


نورپردازی صحیح احساس عمومی فرد را تغییر می دهد و در عین حال در بهبود وضعیت ظاهری نیز كمك می كند . نور توانایی آنرا دارد كه یك فضای خسته كننده را به محیطی آرامبخش و دوست داشتنی تبدیل كند . البته نورپردازی داخلی تنها در سیم كشی برق و استفاده از چند لامپ رنگارنگ خلاصه نمی شود ؛ بلكه باید چند سطح نور مختلف را به كار گرفته ، آنها را در تركیب با یكدیگر قرار داد تا در نتیجه قسمتی از فضا پر نور و قسمتی دیگر كم نور تر جلوه كند . با اتكا به این روش ویژگی های خاص هر مکان نمایان تر شده و جلوه ی تازه ای در نظر بیننده ایجاد می شود.

استفاده از لامپ و سیم كشی های برق را نباید تنها به فضای داخلی خانه ها محدود كرد . نورپردازی مناسب خارجی با روشن نمودن ورودی نه تنها امنیت را افزایش داده و اجازه نمیدهد مزاحمین از تاریكی سوء استفاده كرده و نزدیك شوند ، بلكه زیبایی دراماتیكی را نیز اضافه می كند . انعكاس نور در درختان ، بوته ها ، سبزه ها ، و محوطه ورودی زیبایی كم نظیری را خلق می كند.

آشپزخانه و دستشویی نیز جزء مكانهایی هستند كه نیاز به نور بیشتر و دقیق تری دارند و برخی مكانهای داخلی آن نظیر قسمت فوقانی آینه ها و .. نیاز به نورپردازی های سقفی دارند كه می توان از هالوژن های كوچك برای بیشتر روشن كردن این مناطق استفاده كرد . زمانیكه نورپردازی كلی تمام شد ، ترتیبی دهید كه گوشه های اتاق ها و كنج دیوارها قدری تاریك تر از سایر نقاط به نظر برسند . این تكنیك به ویژه در اتاق خواب كاربرد دارد و به فضای شما حجم و بعد می دهد . سعی كنید برای اتاق خواب بیشتر از لامپ هایی با نور ملایم استفاده كنید و اگر قصد مطالعه دارید ،بهتر است از یك چراغ رومیزی استفاده كنید كه در صورت نیاز آنرا روشن كرده و در بقیه مواقع خاموش باشد . یك مسئله حیاتی در اتاق خواب این است كه نباید هیچ گونه نور مستقیمی روی سقف بالای تخت خواب وجود داشته باشد.

اگر لامپ ها را به سمت بالا بر روی سقف نصب كنید ، هم نور بطور مستقیم نمی تابد و هم ارتفاع اتاق افزایش پیدا كرده و بعد دیوارها بیشتر شده و عمق و ژرفای كلی محیط افزایش پیدا می كند . برای كمتر كردن نور در سایر مناطق نیز می توان مقابل منبع نور یك گلدان گل گذاشت . این كار هم نور ا كم می كند و هم سایه های جالبی بر روی دیوارها ایجاد می نماید.

همیشه مراقب استفاده بیش از اندازه از چراغ ها باشید ، چرا كه نورهای زیادی كه با یكدیگر همخوانی نداشته باشند باعث خفه شدن فضا می شوند .

تیم مهندسی طنین سیمامشاهده نوشته ها

مجموعه طنین سیمای پاژ متخصص در امور تجیهز سیستم صوت، تصویر و نور حرفه ای سالن کنفرانس، سالن همایش و آمفی تئاتر، سالن‌ سینما، سالن اجتماعات و ... با بیش از 10 سال تجربه در خدمت شماست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *