قیمت میکروفن سالن کنفرانس

میکروفون کنفرانس


میکروفون کنفرانس به عنوان یکی از کلیدی ترین تجهیزات سالن کنفرانس همواره مورد توجه طراحان سالن کنفرانس است. میکروفن کنفرانس مانند سایر میکروفن ها، صوت را به الکرتیسیته تبدیل کرده و به پردازنده صوت ارسال می‌کند.

در مرحله بعد، پردازش های لازم روی صدای دریافت شده از میکروفن کنفرانس صورت می‌گیرد تا به وسیله بلندگوهای تعبیه شده در میکروفون و یا سیستم صوت جانبی، در سالن پخش شود.

میکروفن کنفرانس سیگنال صدای سخنران را به دستگاه مرکزی سیستم کنفرانس منتقل می‌کند تا با صدای ورودی سایر میکروفون ها ترکیب و سپس برای پخش، اولویت بندی شده و در سالن جلسه پخش شود.

چرا به میکروفن کنفرانس نیاز داریم؟

همانطور که میدانید کیفیت صدای خروجی ارتباط کاملا مستقیمی با کنسول میکروفون دارد؛ بنابراین اهمیت ورودی صدا کاملا مشخص بوده و واضح است که نقطه شروع رسیدن به این هدف، خرید میکروفون مناسب جلسات است.

در گام نخست باید بدانیم که کیفیت صدا یک فاکتور نسبی بوده و وابسته به محیط است. صدای مناسب سالن کنفرانس با آن چه به عنوان صدای مناسب در سایر صداها و موسیقی ها می شنویم متفاوت است و صدایی که در سالن کنفرانس پخش می‌شود باید کاملا واضح و مفهوم باشد.

میکروفن کنفرانس به طور اختصاصی برای استفاده در سالن کنفرانس طراحی شده است به طوریکه صدای مزاحم را جذب نکند و همچنین صدای سخنران را به بهترین شکل ممکن به خروجی ارسال کند.

اصلی ترین نوع میکروفون که در سالن های کنفرانس استفاده می شود، میکروفن های رومیزی گردن غازی یا Goose Neck هستنند.

می توانید راهنمای انتخاب بهترین میکروفون کنفرانس را اینجا بخوانید.

سیستم میکروفن کنفرانس
میکروفن کنفرانس گردن غازی (Goose Neck)

میکروفن کنفرانس گردن غازی (Goose Neck)

میکروفن کنفرانس Goose Neck یا گردن غازی در اندازه های مختلف ساخته می شود که عموما این اندازه بین ۲۵ الی 45 سانت می باشد. در بعضی از محصولات این ابعاد متغیر می باشد. در بالا ترین نقطه این میکروفن، کپسول میکروفن تعبيه شده که این کپسول با یک پ گیر پوشیده شده است و قادر به جذب صدای سخنران می باشد.

لازم به ذکر می باشد که سیستم های کنفرانس بنا به نیاز سالن و تعداد شرکت کنندگان نصب و راه اندازی می شود و کلیه میکروفن های کنفرانس به صورت سری به یکدیگر متصل و در نهایت به مرکز کنترل و یا منبع تغذيه سیستم متصل می شود.

 مرکز کنترل در دستگاه فوق دستگاهی است که کلیه میکروفن های کنفرانس به آن متصل و تغذیه می شوند مرکز کنترل قابلیت های متفاوتی در مدیریت صوت سالن کنفرانس را دارد.

می توانید فیلم راهنمای انتخاب میکروفون سالن کنفرانس را از این لینک در یوتیوب ببینید.

اجزا اصلی میکروفن کنفرانس شامل چه تجهیزاتی است؟

بعضی از ویژگی‌های میکروفن کنفرانس مانند کاهندگی نویز، پ گیر و قابلیت جا به جایی در همه میکروفن ها موجود است ولی نکته حائز اهمیت این است که سیستمی را انتخاب کنیم که اولا سایر نیازهای ما مانند داشتن قابلیت رای گیری، حضور و غیاب و … را داشته باشد و ثانیا کیفیت ساخت بالایی داشته باشد.

میکروفن جهت دریافت صدای سخنران تعبیه شده است. کیفیت این قطعه از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا صدایی که در سالن پخش می شود انعکاس صدای ورودی است و هرچه صدایی که گرفته می شود رساتر بوده و کیفیت بالاتری داشته باشد، صدایی که در سالن کنفرانس شنیده می شود نیز مفهوم و یکنواخت خواهد بود.

سیستم میکروفن کنفرانس
اجزا اصلی میکروفن کنفرانس

بلندگو داخلی

وظیفه پخش واضح و یکنواخت صدا را به عهده دارد که البته در اکثر موارد کافی نیست و یک سیستم صوت جانبی برای سالن کنفرانس در نظر گرفته می شود.

خروجی هدفون

اجازه شنیدن صدای مترجم همزمان را به کاربر می دهد.

کلید قطع صدا

این قابلیت فقط در میکروفن ریاست و به منظور کنترل سخنرانان و قطع صدای میکروفن آن ها در صورت نیاز تعبیه شده است.

صفحه نمایش

بعضی از میکروفن هایی رای گیری دارند به منظور نمایش آرا و همچنین برخی دیگر جهت نمایش و ارسال پیام های از پیش تعیین شده به این صفحه نمایش تجهیز شده اند.

اتوترک (Auto Track)

سیستم تصویربرداری خودکار در بعضی مدل های سیستم کنفرانس نصب شده تا بلافاصله پس از روشن شدن میکروفن دوربین نصب شده در سالن به سمت سخنران بچرخد و فیلم برداری را آغاز کند.

پورت اتصال کارت حافظه جانبی

برای اتصال مموری و حافظه جانبی به میکروفن سالن کنفرانس و پخش یا ضبط صدا طراحی شده که بعنوان نمونه در مدل 3500 شرکت رست مومنت دیده می شود.

احراز هویت

با وجود این ویژگی تنها افرادی که دارای کارت هوشمند باشند توانایی استفاده از میکروفن را خواهند داشت و امکان استفاده از سیستم توسط افراد غیرمجاز محدود خواهد شد

هنگام خرید میکروفون کنفرانس به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

اگر میخواهیم آگاهانه خرید کنیم باید ویژگی‌های مختلف محصول مورد نظر را بشناسیم و از قابلیت‌های مختلف آن آگاه باشیم.

قیمت میکروفون کنفرانس ارتباط تنگاگنگی با سیستم کنفرانسی که انتخاب می‌کنید دارد. اگر سیستم کنفرانس آنالوگ را انتخاب کنید، بسیاری از ویژگی های اشاره شده در پاراگراف قبل در میکروفون موجود نیست و طبیعتا قیمت کمتری نسبت به میکروفن سیستم کنفرانس دیجیتال دارد. در طرف مقابل، به ازای هر کدام از ویژگی‌هایی که در مبحث قبل به آن پرداختیم، هزینه های مختلفی را بابت خرید میکروفن کنفرانس باید متقبل شوید.

نحوه تنظیم و نصب میکروفون کنفرانس برای شرکت کنندگان

پیش از شروع کنفرانس، این ها اطلاعاتی هستند که می توانید با شرکت کنندگان در میان بگذارید تا بهترین خروجی را داشته باشید.

 • با صدایی طبیعی و رسا سخن بگویید
 • میکروفون را در جهت دهانتان تنظیم کنید و سایر منابع صدای غیرملزوم را حذف کنید
 • از زدن روی میز، ورق زدن مداوم کاغذ و کارهای اضافی خودداری کنید
 • میکروفون را در فاصله ۲۰ تا ۴۰ سانتی متری از صورت تنظیم کنید
 • میکروفون باید پایین تر از دهان تنظیم شود.
 • بعد از تنظیم میکروفون برای سخنگو، میکروفون را دستکاری نکنید.
 • با دست روی قسمت صداگیر میکروفون ضربه نزنید.

در ادامه توجه شما را به انواع میکروفون که در سالن کنفرانس استفاده می شود و یک سری نکات مفید جلب می کنیم.

قیمت میکروفون میز کنفرانس و عوامل موثر در آن

قطعا یک مدل خاص میکروفون کنفرانس نمی تواند همه نیازها را برطرف کند و همین مسئله باعث ایجاد تنوع محصول می شود و به تبع آن شاهد وجود یک بازه قیمتی برای این مصحول هستیم. قیمت میکروفون کنفرانس به فاکتورهای مختلفی مانند داشتن یا نداشتن قابلیت رای گیری، قبلیت خواندن کارت حافظه، کیفیت ساخت، شرکت سازنده، شرکت وارد کننده، تکنولوژی مورد استفاده، زیبایی و … بستگی دارد.

سخن پایانی

اگر ورودی سیستم شما ضعیف باشد قطعا خروجی شما نیز ضعیف خواهد بود. کامپیوترها و پردازنده های صوت نیازمند ورودی دقیق هستند تا بتوانند خروجی و نتیجه مناسب را تولید کنند. بهترین کیفیت صدای خروجی کنفرانس نیز بستگی به ورودی ای که دارد که به میکروفون می دهید و یا می توان گفت بستگی به میکروفون کنفرانس دارد که استفاده می کنید.

سوالات متداول

 1. میکروفون کنفرانس چیست؟
  میکروفون کنفرانس مانند سایر میکروفون ها وظیفه تبدیل ارتعاشات صدا به الکتریسیته را دارد. اما نکته حائز اهمیت این است که این میکروفون ها برای استفاده در سالن کنفرانس اختصاصی سازی شده اند و بهترین کیفیت را ارائه می‌دهند. به این میکروفون ها اصطلاحا Goose Neck یا گردن غازی می‌گویند.
 2. میکروفون دیجیتال یا آنالوگ؟
  میکروفون‌های کنفرانس از دو نوع دیجیتال و آنالوگ هستند. میکروفون کنفرانس آنالوگ یک سیستم ساده است که فقط برای صحبت کردن طراحی شده اما میکروفون دیجیتال دارای قابلیت های متفاوت و فراوانی از جمله تصویر برداری Auto Track، قابلیت رای گیری و … است.
 3. هنگام طراحی و هنگام خرید به چه نکاتی توجه کنیم؟
  صفحه نمایش LCD، قابلیت Auto Track برای چرخیدن دوربین به سمت سخنران، پورت اتصال مموری و حافظه جانبی و … از جمله نکات مهمی هستند که هنگام طراحی سالن باید به آن توجه کنید.

تیم مهندسی طنین سیمامشاهده نوشته ها

مجموعه طنین سیمای پاژ متخصص در امور تجیهز سیستم صوت، تصویر و نور حرفه ای سالن کنفرانس، سالن همایش و آمفی تئاتر، سالن‌ سینما، سالن اجتماعات و ... با بیش از 10 سال تجربه در خدمت شماست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *