سینما خصوصی

تجهیز سینما خصوصی


طراحی سینمای خانگی خصوصی فضایی آکوستیک جهت ساخت در آپارتمان، ویلا، مجتمع ها و مشاعات ساختمان مسکونی است که جهت تماشای فیلم، انجام بازی کامپیوتری و گوش دادن به موسیقی ساخته می شود. سینما خصوصی از پروژکتور حرفه ای، سیستم صوت حرفه ای، پرده سینما و صندلی سینمایی مخصوص ساخته می‌شود.

سینما خصوصی همان سینمای حرفه ای در ابعاد کوچک‌تر است.

طراحی سینما خصوصی ترکیبی از علم و هنر است و دارای استانداردهای تعریف شده بین المللی می باشد. با تجهیزات پیشرفته، رعایت این استاندارها و نهایتا کالیبراسیون صدا و تصویر به دست افراد متخصص میزان کارایی و توانایی سیستم صوتی و تصویری را به حداکثر رساند.

تجهیزات مورد نیاز طراحی و تجهیز سینما خصوصی

تجیهز سینما خصوصی شامل چهار مرحله اصلی است:

 • ساخت اتاق آکوستیک
 • نصب صندلی سینمایی
 • نصب ویدیو پروژکتور و پرده نمایش مناسب
 • طراحی و نصب سیستم صوت
 • نورپردازی مناسب سالن سینما

آکوستیک سازی اتاق در تجهیز سینما خصوصی

اتاق های آکوستیک ثابت، از چند لایه عایق صدا برای ایزوله کردن صدا ساخته می‌شود که برای عایق بندی فرکانس های مختلف صدا طراحی شده است. اتاق های آکوستیک کاربرد وسیعی داشته و در بسیاری از فضاها می توان آن را اجرا کرد. اتاق آکوستیک یکی از بهترین و پرکاربرد ترین روش ها برای داشتن سینما خصوصی می باشد که با استفاده از آن‌ می توان صدایی صاف، گوش نواز و بدون نویز را تجربه کرد. اتاق آکوستیک بهترین روش برای داشتن سینما خصوصی می باشد چرا که با ساخت آن‌ می‌توان صدایی صاف، گوش نواز و بدون نویز را بدون انتقال صدا از بیرون به داخل و از داخل به بیرون تجربه کرد.

برای ساختن اتاق آکوستیک پس از اختصاص یک فضا به آن، باید تمام درزهای داخل کمد دیواری ها، پنجره ها، کانال کولر، رادیاتور و… را آنالیز و کنترل کنیم و از عایق بندی مطمئن و دقیق استفاده کنیم تا هیچ صدایی از آن منافذ وارد یا خارج نشود، سپس می‌توان خود اتاق از جمله سقف و کف و دیواره‌ها و… را با عایق‌های مناسب عایق بندی کرد.

آکوستیک سازی سینما خصوصی
چگونگی آکوستیک سازی اتاق در تجهیز سینما خصوصی

 

ویدیو پروژکتور سینما خانگی

پروژکتور سینمای خانگی جهت استفاده در فضایی که نور محیط را می توان به طور کامل کنترل نمود، کاربرد دارند. این ویدئو پروژکتورها از تکنولوژی تصویر DLP و یا LCoS استفاده می‎کنند.

چهار عامل مهم موثر در کیفیت تصویر شامل رزولوشن دستگاه، رزولوشن تصویر، نسبت کنتراست پروژکتور و میزان تاریکی اتاق است.

نسبت ابعاد تصویر ۱۶:۹، در درجه اول برای سینمای خانگی طراحی شده است. دلیلش این است که سیگنال های دی وی دی واید اسکرین، بلوری و تلویزیون های اچ دی در فرمت ۱۶:۹  پخش شده و یا کد گذاری می شوند.

علاقه مندان به سینمای خانگی نسبت ابعاد تصویر ۱۶:۹ را ترجیح می دهند چرا که آنها به فرمت فیلم ۳۵میلی متری اصلی نزدیک تر هستند. پروژکتورهای ۴:۳ هم چنین می توانند تصاویر صفحه نمایش عریض را نمایش دهند، با این حال لترباکسینگ، (نوارهای سیاه و سفید کوچکی که در بالا و پایین تصویر نمایان می شوند) ایجاد می شوند.

سیستم صوت مناسب سینما خصوصی

سیستم صوت مناسب یکی از مهمترین پارامترهای یک سینمای خوب و استاندارد است. زیرا در سالن سینما پس از آغاز فیلم و خاموش شدن چراغ های سالن، اولین چیزی که پس از تصویر توجه شما را جلب می‌کند صدایی است که می‌شنوید.

انتخاب سیستم صوت مناسب سینما خصوصی
سیستم صوت مناسب در طراحی سینما خصوصی

یک سیستم صوت غیر اصولی می‌تواند موجب شود که صدا با وضوح کافی به گوش شنوندگان نرسد. بسیاری از بلندگوها قادر به پخش همه فرکانس‌های صدا نیستند و همین مسئله باعث می‌شود بعضی از صداها فرکانس پایین به گوش نرسند.

بلندگوها صدا در نقاطی از سینما بسیار بلند و اذیت کننده و در نقاطی دیگر کم است و به زحمت شنیده می شود.لذا تماشاگرانی که در نزدیکی بلندگو ها نشسته اند از شدت صدای بلند دچار خستگی شده و آنان که دور از بلندگوها هستند

اگر سیستم صوت به درستی طراحی نشود، تماشاچیان تصویر را از روبرو دیده ولی صدای بازیگران را از پشت و یا از کنار میشنوند و این تمرکز آنان را برهم زده و از لذت تماشای فیلم می کاهد.

انتخاب پرده نمایش سینما خصوصی

پرده نمایش یکی از ملزومات جانبی تجهیزاتی نظیر  ویدئو پروژکتور،ویژوالایزر ،اسلاید و اوِرهِد است که برای پخش تصاویر مورد استفاده قرار می گیرند و مواد بکار رفته در ساخت آن ها از رفلکس یا بازتاب نور جلوگیری کرده و به افزایش کیفیت نمایش تصاویر کمک می نماید. پرده های نمایش با توجه به نیاز مشتریان به پرده پایه دار ، پرده سقفی دستی و پرده سقفی برقی و بک پروجکشن تقسیم می گردند.

نسبت تصویر اصلی پروژکتورهای سینما خصوصی خانگی 16:9 است

باید توجه داشته باشید که استاندارد صحیح پرده نمایش سینمای خانگی 16:9 است و اگر یک پروژکتور سینمای خانگی با صفحه نمایش ۳: ۴ استفاده کنید، نتیجه نهایی این  می شود که 25 درصد از صفحه نمایش بلا استفاده خواهد ماند.

پرده نمایش سینما خانگی باید اندازه مناسبی داشته باشد و نه بسیار بزرگ و نه بسیار کوچک باشد. پرده سینمایی کوچک، لذت تماشای فیلم را از شما می‌گیرد و یک پرده بزرگ هم به چشم شما آسیب می‌زند و هم به دلیل عدم تسلط به کل پرده نمایش، مدام باید سر خود را به قسمت های مختلف پرده تکان دهید تا بتوانید جزییات را ببینید.

نورپردازی مناسب برای تجهیز سینما خصوصی

از موارد اصلی در طراحی و تجهیز سینما خصوصی می توان به نورپردازی مناسب برای این بخش اشاره کرد. نورپردازی در این فضا باید حتما کنترل شده انجام شود. جهت ایجاد فضای تاریک سالن سینما شما عزیزان می توانید از نوارهای LED که بهترین انتخاب برای روشنایی کف هستند به خوبی استفاده کنید. اگر نمی توانید از این نوارها برای روشنایی کف استفاده کنید انتخاب چراغ هایی در زیر صندلی نیز باعث روشنایی خواهد شد.

برای روشنایی اصلی سالن سینما اغلب از نورهای مخفی سقف برای این بخش استفاده می شود.  البته علاوه بر چراغ های معمولی می توانید از چراغ های دیوار کوب نیز برای روشنایی استفاده کنید. این نکته مهم را در نظر داشته باشید نورپردازی مناسب برای این بخش بسیار حائز اهمیت است از همین رو باید دقت و حوصله کافی برای این موضوع در نظر بگیرید. از آباژور های ایستاده و یا دیواری نیز در گوشه و کنار این بخش برای تامین نور می توانید استفاده کنید.

نورپردازی مناسب سینما خصوصی
استفاده از نورپردازی مناسب سینما خصوصی

چرا به سینما اختصاصی نیاز داریم؟

امروزه در ویلاها و منازل مسکونی شخصی و همچنین در برج های مسکونی، مجتمع ها تجاری و مسکونی برای ایجاد یک مزیت رقابتی نسبت به سایر ساختمان ها و همچنین ایجاد جذابیت مضاعف برای مردم، ساخت سالن سینما خصوصی بسیار رایج شده است. بنابراین امروزه مردم فقط به داشتن یک چهاردیواری فکر نمی‌کنند و همواره به دنبال داشتن امکاناتی بیشتر و لوکس تر هستند.

لذت تماشای فیلم در کنار خانواده

یکی از بهترین مزیت هایی که سینمای خصوصی برای شما به همراه دارد، این است که شما می توانید در کنار خانواده یا دوستان خود به تماشای فیلم بپردازید. این کار می تواند تا حد زیادی برای شما و خانواده یا دوستانتان لذت بخش باشد.

تجهیز سالن سینما را از کجا شروع کنیم؟

ساخت و تجیهز سالن سینما مانند هر کار دیگری نیاز به تجربه و تخصص دارد تا بتوان از امکانات و محصولات موجود، بهترین استفاده را کرده و بالاترین سطح کیفی را به ارمغان آورد. طنین سینما به عنوان مجری طراحی و ساخت بسیاری از سالن های سینما در تمام این مراحل کنار شما خواهد بود. در صورت نیاز به مشاوره و برای کسب اطلاعات بیشتر همین الآن با ما تماس بگیرید. از شنیدن صدای شما خوشحال خواهیم شد.

هزینه ساخت سینما خصوصی خانگی

قیمت و هزینه ساخت سینما خصوصی خانگی در منزل و مجمع های مسکونی و یا هر جایی که شما قصد ساخت آن را دارید با توجه به تجهیزاتی که در آن استفاده می‌کنید می‌تواند در پروژه های مختلف، رنج قیمتی متفاوتی را نیز به همراه داشته باشد.

هزینه ساخت سینما خصوصی
بررسی هزینه ساخت سینما خصوصی خانگی

مواردی که در قیمت ساخت سینما خانگی موثر است

 • متراژ سالن
 • متریال استفاده در دکوراسیون
 • آکوستیک سالن سینما
 • پروژکتور سینمایی استفاده شده
 • سیستم صوتی

البته این موارد تنها بخشی از جزییاتی است که در تعیین قیمت طراحی و ساخت سینما موثر هستند و با توجه به پروژه می تواند پارامترهای دیگری را نیز شامل شود. شما می توانید تمامی پروژه های خود اعم از ساخت سینما خصوصی، تجهیز سالن کنفرانس، سیستم پیجینگ و … به طنین سیما بسپارید.

چه چیزی شرکت طنین سیما را در مقایسه با رقبا متمایز کرده است؟

در حال حاضر بسیاری از شرکت هایی که در زمینه تجهیز سالن کنفرانس، سالن همایش، آمفی تئاتر و … فعالیت می کنند، مشاوره رایگان را در دستورالعمل های خود دارند. اما شرکت طنین سیما به غیر از مشاوره رایگان یک بازدید رایگان از سالن کنفرانس شما به عمل می آورد که می توان گفت تنها شرکت موجود در ایران می باشد. همچنین این بازدید رایگان با آوردن تجهیزات به همراه می باشد. به زبان ساده می توان گفت شرکت طنین سیما یک دموی رایگان با تجهیزات برای شما به عمل می آورد. در آخر شما تصمیم می گیرید که با شرکت ما کار خواهید کرد. مشاورین ما مشتاق شنیدن صدای شما هستند تا به صورت کاملا رایگان شما را راهنمایی کنند.

سوالات متداول

 1. چه مواردی در قیمت ساخت سینما خانگی موثر است؟
  متراژ سالن – متریال استفاده در دکوراسیون – آکوستیک سالن سینما – پروژکتور سینمایی استفاده شده – سیستم صوتی.
 2. تجهیزات مورد نیاز ساخت و تجهیز سینما خصوصی چه مواردی را شامل می شود؟
  ساخت اتاق آکوستیک – نصب صندلی سینمایی – نصب ویدیو پروژکتور و پرده نمایش مناسب – طراحی و نصب سیستم صوت.
 3. هزینه ساخت سینما خانگی چه مقدار می باشد؟
  قیمت و هزینه ساخت سینما خصوصی خانگی در منزل و مجمع های مسکونی و یا هر جایی که شما قصد ساخت آن را دارید با توجه به تجهیزاتی که در آن استفاده می‌کنید می‌تواند در پروژه های مختلف، رنج قیمتی متفاوتی را نیز به همراه داشته باشد. به همین دلیل بهترین راه برای اطلاع از قیمت دقیق ساخت سینما خانگی، تماس با مشاوران ما به صورت رایگان با شماره 02191018646 می باشد.

 

تیم مهندسی طنین سیمامشاهده نوشته ها

Avatar for تیم مهندسی طنین سیما

مجموعه طنین سیمای پاژ متخصص در امور تجیهز سیستم صوت، تصویر و نور حرفه ای سالن کنفرانس، سالن همایش و آمفی تئاتر، سالن‌ سینما، سالن اجتماعات و ... با بیش از 10 سال تجربه در خدمت شماست.

9 دیدگاه

 • سلام .خیلی طرح و مقاله جالب توجهی است اما برای فضاهای آپارتمانهای در حال ساخت در ایران قابل اجرا نیست .البته برای آپارتمانهای بیش از ۳۰ واحد خیلی ضروری و لازم است .مجتمع های مسکونی فاقد روح زندگی است .البته این طرح خیلی جای تحقیق و بررسی دارد که قطعا شما در این خصوص اطلاعات و تحقیقات بیشتری دارید .

  • با سلام و ممنون از توجه شما
   در طی سال‌های گذشته و با پیشرفت تکنولوژی و به تبع اون افزایش امکانات، صنعت ساختمان هم پیشرفت‌های بسیاری کرده و سازندگان به دنبال ایجاد مزیت رقابتی در برابر سایر سازندگان ساختمان‌ها هستند.
   همانطور که شما فرمودید ساخت سینما در ساختمان‌های کوچک با توجه به اینکه باید یک فضای خاص به آن اختصاص پیدا کند چندان رایج نیست ولی باید توجه داشت که در ساختمان های لوکس که واحدهای کمی دارند هم این طرح اجرا می‌شود. البته نکته دیگر این است که خیلی از عزیزان در منزل خودشان نیز این سیستم را پیاده می‌کنند؛ البته این روش کیفیت و استاندارد یک سینمای اختصاصی را ندارد ولی همچنان خوب و لذت بخش است.
   همچنین همانطور که اشاره کردید در ساختمان‌های بزرگ و همچنین ساختمان های خاص و لوکس، ساخت سینمای اختصاصی نه تنها یک گزینه بلکه یک آینده نگری بسیار واجب است که بسیاری از سازندگان برای آوردن روح زندگی به ساختمان و ایجاد مزیت رقابتی اقدام به ساخت سینما خصوصی و سایر تجهیزات رفاهی در ساختمان می‌کنند.
   در صورتی که نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر داشتید حتما با ما در تماس باشید، از شنیدن صدای شما خوشحال خواهیم شد.

 • نظرم در این مورد مثبت هست ، کار بسیار خوبی هست، الان من که در یک واحد کوچک آپارتمانی ساکن هستم در نظر دارم برای خودم در منزل شرایطی رو فراهم بیارم تا از دیدن فیلم و یا ورزشهای مورد علاقم لذت ببرم،از جمله این کارها تلویزیون مناسب سیستم صوتی مناسب و … هست ، تازه من در حد امکانات و اقتصاد خودم به فکر همچین امکانی هستم، مسلما کسانی که سرمایه دار هستند و تخصص لازم رو هم ندارن(حتی خود من)حاضر هستند با هزینه کردن مبلغی هرچند بیشتر در فضایی خصوصی و با کیفیت از وقتی که در کنار هم میگذرانند نهایت لذت رو ببرن، به نظرم کارتون بسیار جالب و مناسب هست.به امید موفقیت

 • سلام و احترام
  مقاله جالب و خوبی بود و در عین سادگی تونسته اصل مطلب رو ادا کنه
  اخیر در پروژه ای در منطقه فرمانیه از نزدیک شاهد اجرای چند سینمای خصوصی و حرفه ای بودم که بسیار برایم جالب توجه و حیرت انگیز بود
  چون شما در فضایی کوچک پرده نمایش بسیار بزرگ و صدایی حیرت انگیز دارید که این واقعا سرگرم کننده و هیجان انگیز هست
  این امر هم مثل بعضی از موارد در ساختمان سازی محدود به واژه ی لاکچری میشود پس بنابراین بازار کار کوچک تر و رقابتی تر
  امیدوارم موفق و پیروز باشید

 • سلام وقتتون بخیر ممنون از مقاله ی خوبتون.. من معمار یک ویلا هستم در مشهد کارفرما از من خواستن که یکی از اتاقا رو سینما کنم سوالم اینه که می تونم پنجره بزارم؟ چون ممکنه در آینده بخوان که تغییر کاربری بدن

  • با سلام. وقت شما هم به خیر؛ سپاس از توجه شما
   اگر طراحی مناسبی برای اون در نظر بگیرید و با پنجره دوجداره و عایق کاری صدا، مانع ورود صدای مزاحم به سالن شوید، اشکالی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *