سینما خصوصی؛ لذت سینما را در خانه تجربه کنید…

home-cinema

طراحی سینمای خانگی خصوصی فضایی آکوستیک جهت ساخت در آپارتمان، ویلا، مجتمع ها و مشاعات ساختمان مسکونی است که جهت تماشای فیلم، انجام بازی کامپیوتری و گوش دادن به موسیقی ساخته می شود. سینما خصوصی از پروژکتور حرفه ای، سیستم صوت حرفه ای، پرده سینما و صندلی سینمایی مخصوص ساخته می‌شود.

سینما خصوصی همان سینمای حرفه ای در ابعاد کوچک‌تر است.

طراحی سینما خصوصی ترکیبی از علم و هنر است و دارای استانداردهای تعریف شده بین المللی می باشد. با تجهیزات پیشرفته، رعایت این استاندارها و نهایتا کالیبراسیون صدا و تصویر به دست افراد متخصص میزان کارایی و توانایی سیستم صوتی و تصویری را به حداکثر رساند.

تجهیزات مورد نیاز ساخت و تجهیز سینما خصوصی

تجیهز سینما خصوصی شامل چهار مرحله اصلی است:

 • ساخت اتاق آکوستیک
 • نصب صندلی سینمایی
 • نصب ویدیو پروژکتور و پرده نمایش مناسب
 • طراحی و نصب سیستم صوت

اتاق آکوستیک

اتاق های آکوستیک ثابت، از چند لایه عایق صدا برای ایزوله کردن صدا ساخته می‌شود که برای عایق بندی فرکانس های مختلف صدا طراحی شده است. اتاق های آکوستیک کاربرد وسیعی داشته و در بسیاری از فضاها می توان آن را اجرا کرد. اتاق آکوستیک یکی از بهترین و پرکاربرد ترین روش ها برای داشتن سینما خصوصی می باشد که با استفاده از آن‌ می توان صدایی صاف، گوش نواز و بدون نویز را تجربه کرد.

ساخت و طراحی اتاق آکوستیک سینما خصوصی
اتاق آکوستیک سینما

اتاق آکوستیک بهترین روش برای داشتن سینما خصوصی می باشد چرا که با ساخت آن‌ می‌توان صدایی صاف، گوش نواز و بدون نویز را بدون انتقال صدا از بیرون به داخل و از داخل به بیرون تجربه کرد.

برای ساختن اتاق آکوستیک پس از اختصاص یک فضا به آن، باید تمام درزهای داخل کمد دیواری ها، پنجره ها، کانال کولر، رادیاتور و… را آنالیز و کنترل کنیم و از عایق بندی مطمئن و دقیق استفاده کنیم تا هیچ صدایی از آن منافذ وارد یا خارج نشود، سپس می‌توان خود اتاق از جمله سقف و کف و دیواره‌ها و… را با عایق‌های مناسب عایق بندی کرد.

ویدیو پروژکتور سینما خانگی

پروژکتور سینمای خانگی جهت استفاده در فضایی که نور محیط را می توان به طور کامل کنترل نمود، کاربرد دارند. این ویدئو پروژکتورها از تکنولوژی تصویر DLP و یا LCoS استفاده می‎کنند.

چهار عامل مهم موثر در کیفیت تصویر شامل رزولوشن دستگاه، رزولوشن تصویر، نسبت کنتراست پروژکتور و میزان تاریکی اتاق است.

ویدیو پروژکتور سینما خانگی
ویدیو پروژکتور سینما خصوصی

نسبت ابعاد تصویر ۱۶:۹، در درجه اول برای سینمای خانگی طراحی شده است. دلیلش این است که سیگنال های دی وی دی واید اسکرین، بلوری و تلویزیون های اچ دی در فرمت ۱۶:۹  پخش شده و یا کد گذاری می شوند.

علاقه مندان به سینمای خانگی نسبت ابعاد تصویر ۱۶:۹ را ترجیح می دهند چرا که آنها به فرمت فیلم ۳۵میلی متری اصلی نزدیک تر هستند. پروژکتورهای ۴:۳ هم چنین می توانند تصاویر صفحه نمایش عریض را نمایش دهند، با این حال لترباکسینگ، (نوارهای سیاه و سفید کوچکی که در بالا و پایین تصویر نمایان می شوند) ایجاد می شوند.

سیستم صوت

سیستم صوت مناسب یکی از مهمترین پارامترهای یک سینمای خوب و استاندارد است. زیرا در سالن سینما پس از آغاز فیلم و خاموش شدن چراغ های سالن، اولین چیزی که پس از تصویر توجه شما را جلب می‌کند صدایی است که می‌شنوید.

سیستم صوت سینمای خصوصی
سیستم صوت سینمای خانگی

یک سیستم صوت غیر اصولی می‌تواند موجب شود که صدا با وضوح کافی به گوش شنوندگان نرسد. بسیاری از بلندگوها قادر به پخش همه فرکانس‌های صدا نیستند و همین مسئله باعث می‌شود بعضی از صداها فرکانس پایین به گوش نرسند.

بلندگوها صدا در نقاطی از سینما بسیار بلند و اذیت کننده و در نقاطی دیگر کم است و به زحمت شنیده می شود.لذا تماشاگرانی که در نزدیکی بلندگو ها نشسته اند از شدت صدای بلند دچار خستگی شده و آنان که دور از بلندگوها هستند

اگر سیستم صوت به درستی طراحی نشود، تماشاچیان تصویر را از روبرو دیده ولی صدای بازیگران را از پشت و یا از کنار میشنوند و این تمرکز آنان را برهم زده و از لذت تماشای فیلم می کاهد.

پرده نمایش

پرده نمایش یکی از ملزومات جانبی تجهیزاتی نظیر  ویدئو پروژکتور،ویژوالایزر ،اسلاید و اوِرهِد است که برای پخش تصاویر مورد استفاده قرار می گیرند و مواد بکار رفته در ساخت آن ها از رفلکس یا بازتاب نور جلوگیری کرده و به افزایش کیفیت نمایش تصاویر کمک می نماید. پرده های نمایش با توجه به نیاز مشتریان به پرده پایه دار ، پرده سقفی دستی و پرده سقفی برقی و بک پروجکشن تقسیم می گردند.

نسبت تصویر اصلی پروژکتورهای سینما خصوصی خانگی ۱۶:۹ است

باید توجه داشته باشید که استاندارد صحیح پرده نمایش سینمای خانگی ۱۶:۹ است و اگر یک پروژکتور سینمای خانگی با صفحه نمایش ۳: ۴ استفاده کنید، نتیجه نهایی این  می شود که ۲۵ درصد از صفحه نمایش بلا استفاده خواهد ماند.

پرده نمایش سینما خانگی باید اندازه مناسبی داشته باشد و نه بسیار بزرگ و نه بسیار کوچک باشد. پرده سینمایی کوچک، لذت تماشای فیلم را از شما می‌گیرد و یک پرده بزرگ هم به چشم شما آسیب می‌زند و هم به دلیل عدم تسلط به کل پرده نمایش، مدام باید سر خود را به قسمت های مختلف پرده تکان دهید تا بتوانید جزییات را ببینید.

سینمای خصوصی در کنار خانواده
تماشای فیلم در کنار خانواده در سینما خصوصی

چرا به سینما اختصاصی نیاز داریم؟

امروزه در ویلاها و منازل مسکونی شخصی و همچنین در برج های مسکونی، مجتمع ها تجاری و مسکونی برای ایجاد یک مزیت رقابتی نسبت به سایر ساختمان ها و همچنین ایجاد جذابیت مضاعف برای مردم، ساخت سالن سینما خصوصی بسیار رایج شده است.

بنابراین امروزه مردم فقط به داشتن یک چهاردیواری فکر نمی‌کنند و همواره به دنبال داشتن امکاناتی بیشتر و لوکس تر هستند.

تجهیز سالن سینما را از کجا شروع کنیم؟

ساخت و تجیهز سالن سینما مانند هر کار دیگری نیاز به تجربه و تخصص دارد تا بتوان از امکانات و محصولات موجود، بهترین استفاده را کرده و بالاترین سطح کیفی را به ارمغان آورد.

طنین سینما به عنوان مجری طراحی و ساخت بسیاری از سالن های سینما در تمام این مراحل کنار شما خواهد بود.

در صورت نیاز به مشاوره و برای کسب اطلاعات بیشتر همین الآن با ما تماس بگیرید. از شنیدن صدای شما خوشحال خواهیم شد.

هزینه ساخت سینما خانگی

قیمت و هزینه ساخت سینما خصوصی خانگی در منزل و مجمع های مسکونی و یا هر جایی که شما قصد ساخت آن را دارید با توجه به تجهیزاتی که در آن استفاده می‌کنید می‌تواند در پروژه های مختلف، رنج قیمتی متفاوتی را نیز به همراه داشته باشد.

مواردی که در قیمت ساخت سینما خانگی موثر است:

 • متراژ سالن
 • متریال استفاده در دکوراسیون
 • آکوستیک سالن سینما
 • پروژکتور سینمایی استفاده شده
 • سیستم صوتی

البته این موارد تنها بخشی از جزییاتی است که در تعیین قیمت طراحی و ساخت سینما موثر هستند و با توجه به پروژه می تواند پارامترهای دیگری را نیز شامل شود. شما می توانید تمامی پروژه های خود اعم از ساخت سینما خصوصی، تجهیز سالن کنفرانس، سیستم پیجینگ و … به طنین سیما بسپارید.

سوالات متداول

 1. چه مواردی در قیمت ساخت سینما خانگی موثر است؟
  متراژ سالن – متریال استفاده در دکوراسیون – آکوستیک سالن سینما – پروژکتور سینمایی استفاده شده – سیستم صوتی.
 2. تجهیزات مورد نیاز ساخت و تجهیز سینما خصوصی چه مواردی را شامل می شود؟
  ساخت اتاق آکوستیک – نصب صندلی سینمایی – نصب ویدیو پروژکتور و پرده نمایش مناسب – طراحی و نصب سیستم صوت.
 3. هزینه ساخت سینما خانگی چه مقدار می باشد؟
  قیمت و هزینه ساخت سینما خصوصی خانگی در منزل و مجمع های مسکونی و یا هر جایی که شما قصد ساخت آن را دارید با توجه به تجهیزاتی که در آن استفاده می‌کنید می‌تواند در پروژه های مختلف، رنج قیمتی متفاوتی را نیز به همراه داشته باشد. به همین دلیل بهترین راه برای اطلاع از قیمت دقیق ساخت سینما خانگی، تماس با مشاوران ما به صورت رایگان با شماره ۰۲۱۷۷۶۱۶۸۹۱ می باشد.

5 1 vote
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
Notify of
guest
7 نظرات
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
حسین خدام
حسین خدام
سپتامبر 11, 2019 5:04 ب.ظ

سلام .خیلی طرح و مقاله جالب توجهی است اما برای فضاهای آپارتمانهای در حال ساخت در ایران قابل اجرا نیست .البته برای آپارتمانهای بیش از ۳۰ واحد خیلی ضروری و لازم است .مجتمع های مسکونی فاقد روح زندگی است .البته این طرح خیلی جای تحقیق و بررسی دارد که قطعا شما در این خصوص اطلاعات و تحقیقات بیشتری دارید .

محمد عفتی
محمد عفتی
سپتامبر 20, 2019 11:51 ق.ظ

نظرم در این مورد مثبت هست ، کار بسیار خوبی هست، الان من که در یک واحد کوچک آپارتمانی ساکن هستم در نظر دارم برای خودم در منزل شرایطی رو فراهم بیارم تا از دیدن فیلم و یا ورزشهای مورد علاقم لذت ببرم،از جمله این کارها تلویزیون مناسب سیستم صوتی مناسب و … هست ، تازه من در حد امکانات و اقتصاد خودم به فکر همچین امکانی هستم، مسلما کسانی که سرمایه دار هستند و تخصص لازم رو هم ندارن(حتی خود من)حاضر هستند با هزینه کردن مبلغی هرچند بیشتر در فضایی خصوصی و با کیفیت از وقتی که در کنار… Read more »

محمد راطبی
محمد راطبی
ژانویه 26, 2020 1:25 ق.ظ

سلام و احترام
مقاله جالب و خوبی بود و در عین سادگی تونسته اصل مطلب رو ادا کنه
اخیر در پروژه ای در منطقه فرمانیه از نزدیک شاهد اجرای چند سینمای خصوصی و حرفه ای بودم که بسیار برایم جالب توجه و حیرت انگیز بود
چون شما در فضایی کوچک پرده نمایش بسیار بزرگ و صدایی حیرت انگیز دارید که این واقعا سرگرم کننده و هیجان انگیز هست
این امر هم مثل بعضی از موارد در ساختمان سازی محدود به واژه ی لاکچری میشود پس بنابراین بازار کار کوچک تر و رقابتی تر
امیدوارم موفق و پیروز باشید

سحر جوادزاده
سحر جوادزاده
می 20, 2020 6:26 ب.ظ

سلام وقتتون بخیر ممنون از مقاله ی خوبتون.. من معمار یک ویلا هستم در مشهد کارفرما از من خواستن که یکی از اتاقا رو سینما کنم سوالم اینه که می تونم پنجره بزارم؟ چون ممکنه در آینده بخوان که تغییر کاربری بدن

Call Now Buttonمشاوره تلفنی رایگان(کلیک کنید)