سیستم کنفرانس

سیستم کنفرانس جزء جدایی‌ناپذیر سالن‌های کنفرانس و در واقع بخشی از سیستم صوتی سالن جلسات است که برای بهینه ساختن فرآیند مدیریت جلسات ساخته شده‌اند. هنگامی که انسان‌ها فهمیدند برای پیش بردن اهدافشان نیاز به جلسه و مذاکره دارند همواره به فکر بهبود مدیریت جلسات خود بوده‌اند.

سیستم های کنفرانس به طور عمده به دو بخش تجهیزات صوتی و تجهیزات تصویری تقسیم بندی می‌شوند. در گام بعد می‌توان نورپردازی را یکی از فاکتورهای مهم سالن کنفرانس حرفه ای دانست.

در ادامه با این راهنمای خرید سیستم کنفرانس همراه باشید.

چرا به سیستم کنفرانس نیاز داریم؟ این سیستم چه کمکی به بهود جلسات می‌کند؟

سیستم کنفرانس علاوه بر تقویت صدای شرکت کنندگان جلسه در اتاق کنفرانس، امکانات دیگری نیز برای بهبود تجربه برگزاری جلسه در اختیار استفاده کنندگان قرار می‌دهد. سیستم کنفرانس در گام اول نظم خوبی را به جلسه شما می‌بخشد و مدیر جلسه می‌تواند ترتیب صحبت کردن افراد را کنترل کند. ضبط صدا و تصویر و مستند سازی جلسه ویژگی مهم بعدی سیستم های نوین کنفرانس است. اگر قصد رای گیری در جلسه را داشته باشید، قطعا یک سیستم حرفه ای مدیریت جلسه کنفرانس به کمک شما خواهد آمد.


شما عزیزان می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را پر کنید.


  نظم دهی به سالن جلسه

  یکی از مزیت های مهمی که سیستم های کنفرانس دارند نظم دادن و مدیریت سالن جلسه است. مدل‌های مختلف سیستم کنفرانس قابلیت زمان بندی وقت صحبت کردن شرکت کننده، امکان مدیریت تعداد افرادی که می‌توانند صحبت کنند، امکان قطع کردن صدای اعضا، ایجاد صف برای سخن گفتن، امکان رای گیری دیجیتالی، حضور و غیاب و… است.

  ضبط صدا و تصویر (اتو ترک Auto Track)

  سیستم‌های کنفرانس دیجیتال این قابلیت را دارند تا با اضافه کردن یک یا چند دوربین به سیستم و همچنین یک رکوردر صدا، صدا و تصویر جلسه را ضبط کنند و در آرشیو خود نگهداری کنند.

  اگر دوربین به صورتی تنظیم شود که بدون نیاز به اپراتور به سمت سخنران بچرخد و از او فیلمبرداری کند به این قابلیت اتوترکینگ (Auto Tracking) گفته می شود.

  دوربین کنفرانس دیتاویدئو PTC-150

  رای گیری

  بعضی از سیستم‌های کنفرانس دیجیتال امکان رای گیری را نیز در خود جای داده اند و برخی از سیستم های حرفه ای تر امکان ارائه آمار پیشرفته از رای‌ها را نیز دارد. قابلیت رای گیری در سالن‌های شورا، مجلس و کلیه سازمان‌هایی که به صورت مداوم نیاز به ثبت نظرات دیگران دارند کاربرد بسیار زیادی دارد.

  ترجمه همزمان

  دستگاه ترجمه همزمان اهمیت زیادی در جلسه‌های بین المللی مهم دارد چرا که در این جلسات ضمن زیاد بودن تعداد افراد حاضر در جلسه، امکان توقف مداوم سخنرانی برای ترجمه وجود ندارد. برای حل این مشکل دستگاه‌های ترجمه بسیار پیشرفته ای در انواع مختلف ساخته شده است. برخی مدل‌های سیستم کنفرانس این قابلیت را درون خود جای داده‌اند و نیاز به تهیه سیستم جانبی ترجمه هزمان ندارند.

  انواع سیستم کنفرانس

  سیستم‌های کنفرانس به دو گروه اصلی دیجیتال و آنالوگ تقسیم‌بندی می‌شوند. در ادامه ویژگی‌های هر کدام را بررسی می‌کنیم. در واقع این که شما بتوانید از ویژگی های مختلف سیستم‌های کنفرانس استفاده کنید رابطه ای مستقیمی با دیجیتال یا آنالوگ بودن آن دارد.

  آنالوگ

  سیستم آنالوگ در واقع تنها می‌تواند اصلی‌ترین وظیفه سیستم کنفرانس که پخش صدا در سالن و مدیریت جلسه است را انجام دهد و البته از برخی امکانات مانند مترجم همزمان و رکوردر نیز پشتیبانی می‌کنند تا مصرف کنندگان سیستم های آنالوگ نیز از این امکانات اولیه بهره‌مند شوند.

  دیجیتال

  سیستم های دیجیتال از نظر کاربرد و امکانات موجود شرایط و امتیازات بیشتری نسبت به خانوده آنالوگ دارند که همین امتیازات به واقع مهم سبب افزایش قیمت آن‌ها و برخورداری از طیف گسترده و متفاوتی از مشتریان شده است. قابلیت تصویربرداری و اضافه کردن دوربین به سیستم، قابلیت رای‌گیری، حضور غیاب و … همگی از قابلیت‌های سیستم کنفرانس دیجیتال است.

  سیستم کنفرانس شامل چه تجهیزاتی می شود؟

  یونیت مرکزی کنترل کننده و منبع تغذیه

  مرکز کنترل در دستگاه فوق دستگاهی است که کلیه میکروفن های کنفرانس به آن متصل و تغذیه می شوند مرکز کنترل قابلیت های متفاوتی در مدیریت صوت سالن کنفرانس را دارد.کنترلر تغذیه مرکزی عموما در اتاق مدیریت و یا در زیر میز رییس جلسه نصب می‌شود.

  یونیت مرکزی سیستم کنفرانس

  میکروفون کنفرانس (کنسول کنفرانس)

  میکروفن کنفرانس سیگنال صدای سخنران را به دستگاه مرکزی سیستم کنفرانس منتقل می‌کند تا با صدای ورودی سایر میکروفون ها ترکیب و سپس برای پخش، اولویت بندی شده و در سالن جلسه پخش شود.

  اصلی ترین نوع میکروفون که در سالن های کنفرانس استفاده می شود، میکروفن های رومیزی گردن غازی یا Goose Neck هستنند.

  میکروفن های کنفرانس با توجه به ساختارشان ممکن است بلندگو داخلی، خروجی هدفون، کلید قطع صدا، صفحه نمایش مانیتور، انواع پورت اتصال و قابلیت احراز هویت داشته باشند.

  اتصالات و کابل های ارتباطی

  متصل کردن میکروفن‌ها به یکدیگر و سپس کنترلر مرکزی نیازمند کابل های ارتباطی است.

  نکات مهمی که هنگام خرید سیستم کنفرانس باید به آن توجه کنید

  یک دستگاه خوب و حرفه‌ای می تواند خیال شما را برای همیشه راحت کند.

  قیمت سیستم کنفرانس

  قیمت سیستم کنفرانس در واقع تابعی از نیازسنجی شما است. با توجه به انتظارات و نیازی که دارید، سیستم کنفرانس میتواند قیمت های مختلفی داشته باشد.

  سیستم های کنفرانس آنالوگ از انواع دیجیتال آن‌ها ارزان تر هستند و دلیل آن نیز طبعا قابلیت‌های کمتری است که در اختیار کاربر قرار می‌دهد. بعد از این مرحله می توان داشتن یا نداشتن دوربین، مانیتور رومیزی سالن کنفرانس، پنل های VPS و سیستم صوت جانبی را از مهم‌ترین اقلامی دانست که در تعیین قیمت پروژه تاثیرگذار است.

  سیستم کنفرانس BOSCH

  برندهای سیستم کنفرانس

  شرکت‌های فناوری گوناگونی تا الآن اقدام به ساخت سیستم حرفه‌ای کنفرانس کرده‌اند. از معروف‌ترین شرکت‌هایی که اقدام به ساخت سیستم کنفرانس کرده‌اند می‌توان لیست را زیر را نام برد.

  • تلویک ( Televic)
  • بوش (Bosch)
  • کوآد (Quad)
  • بیرداینامیک (Beyerdynamic)
  • بهرینگر (Behringer)
  • لم (LEM)
  • جی تی آر (JTR)

  سیستم کنفرانس بیسیم یا باسیم؟ کدام برای ما مناسب تر است؟

  این که چه نوع سیستمی را بری اتاق کنفرانس خریداری می‌کنید کاملا به شما بستگی دارد. سیستم های بیسیم معمولا در شرایطی استفاده می شوند که نیاز به جمع آوری سیستم ها پس از هر مراسم و طراحی مجدد سالن برای برنامه دیگری باشد. در ایران تجهیزات سالن کنفرانس بیسیم طرفدار چندانی ندارد و البته چالش‌های خاص خود مانند شارژ باتری و … را دارد. اگر قصد جا به جایی مداوم کنسول ها و تجهیزات کنفرانس را ندارید ما سیستم کنفرانس باسیم را به شما پیشنهاد می‌کنیم. سیستم های کنفرانس باسیم چالش ها و همچنین هزینه های کمتری دارد. مهمترین دلیل اقبال به مدل های بی سیم، قیمت بسیار بالاتر آن های در مقابله دستگاه های کنفرانس باسیم است.

  خرید سیستم کنفرانس

  برای خرید سیستم کنفرانس ابتدا باید نیاز سنجی‌های لازم را انجام دهید. علاوه بر امکانات ساده‌ای که از سیستم کنفرانس می‌توان انتظار داشت، نیازهای دیگری نیز دارید؟ آیا احتمال می‌دهید تعداد شرکت کنندگان در آینده افزایش پیدا کند؟ ضبط صدا و تصویر و مستند سازی چقدر برای شما اهمیت دارد؟ متراژ سالن چند متر است؟ چه کیفیتی را از محصولات انتظار دارید؟

  همه این‌ها سوالاتی هستند که هنگام خرید سیستم کنفرانس باید از بپرسید. ما نیز در کنار شما هستیم و برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با پشتیبانی شرکت طنین سیما 02191018646 تماس حاصل نمایید.

  سوالات متداول

  1. چه تعداد کنسول کنفرانس برای اتاق نیاز دارم؟
   از جمله فاکتورهایی که می تواند روی این مسئله تاثیر بگذارد، مساحت اتاق، نوع کنسول انتخاب شده و حداکثر ظرفیت اتاق شما و و البته بودجه شما است.
  2. آیا استفاده از سیستم ترجمه هزمان وجود دارد؟
   جواب این سوال به صورت کلی بله است ولی در مدل های مختلف ممکن است متغیر باشد. حتما قبل از خرید باید بررسی کنید که آیا مدل انتخاب شما، قابلیت اتصال به دستگاه ترجمه همزمان را دارد یا خیر.
  3. صوت جانبی سالن چقدر اهمیت دارد؟
   اصولا اکثر دستگاه های مورد استفاده سیستم صوت نداشته و یا یک بلندگو بسیار ضعیف در کنسول دارند. بنابراین در تمامی پروژه ها، سیستم صوت جانبی در نظر گرفته می شود.
  4. شیوه پرداخت به چه صورت می باشد؟
   شیوه پرداخت هزینه و خرید کاملا منعطف بوده و ما شرایط شما را در نظر می گیریم.
  5. طنین سیما در چه شهرهایی خدمات ارائه می کند؟
   ما در همه شرهای ایران بزرگ از جمله تهران، اصفهان، مشهد، تبریز، یزد و… فعال هستیم و امکان انجام پروژه در کشورهای همسایه نیز وجود دارد.
  6. مدت زمان انجام پروژه چقدر زمان می برد؟
   مسلما این مسئله به پارامترهای مختلفی بستگی دارد ولی در صورت موجود بودن اجناس و شرایط محیطی شما، در سایزهای استاندارد و شرایط عادی، معمولا در 1 الی 3 روز پروژه تمام خواهد شد.

  تیم مهندسی طنین سیمامشاهده نوشته ها

  Avatar for تیم مهندسی طنین سیما

  مجموعه طنین سیمای پاژ متخصص در امور تجیهز سیستم صوت، تصویر و نور حرفه ای سالن کنفرانس، سالن همایش و آمفی تئاتر، سالن‌ سینما، سالن اجتماعات و ... با بیش از 10 سال تجربه در خدمت شماست.

  بدون دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *