تبدیل باند پسیو به اکتیو

passiv-vs-active-speaker


باندها از یک و یا چند بلندگوی بزرگ و کوچک تشکیل شده اند. این بلندگوها برای تولید صدای بلند نیاز به سیگنال قوی و تقویت شده دارند. سیگنال جذب شده توسط میکروفون در یکی از سه نقطه‌ی زیر باید توسط دستگاه تقویت کننده تقویت شود تا برای پخش از بلندگوها آماده گردد.

۱- در دستگاه اکو و یا پاور میکسر.

۲- در یک دستگاه پاور که در مسیر اتصال میسکر و بلندگوها قرار میگیرد.

۳- داخل خود باند. (باند اکتیو)

باندهای پسیو، باندهایی هستند که صدا قبل از ورود به آنها باید تقویت شده باشد. اما باندهای اکتیو خود وظیفه‌ی تقویت صدا را به عهده میگیرند.

مزایا و معایب باندهای پسیو:

۱- نیازی به منبع تغذیه خارجی مانند برق شهر ندارند.

۲- هنگام استفاده از آنها باید حتما یک دستگاه تقویت کننده (اکو، پاور میکسر و یا پاور آمپیلی فایر) نیز داشته باشید.

۳- هنگام اتصال آنها به دستگاه پاور، مراقب آمپدانس (اهم) و توان دستگاه تقویت کننده باشید.

۴- اگر با یکدیگر همخوانی نداشته باشند ممکن است باندها ویا دستگاه پاور آسیب ببینند.

۵- نسبت به باندهای اکتیو ارزانتر هستند. نصب و راه اندازی آنها ساده و سریع است.

مزایا و معایب باندهای اکتیو:

۱- برای به کار گیری باند باند علاوه بر سیگنال صدا، به یک منبع تغذیه هم نیازدارید. مانند برق شهر.

۲- باندهای اکتیو معمولا خود دارای یک ولوم کم و زیاد کردن صدا هستند. یعنی می‌توانید بدون تغییر صدای باندهای دیگر، صدای آن باند را کم و زیاد کنید.

۳- نیازی به تقویت کننده ندارند و شما می‌توانید مستقیم به دستگاه میکسر متصلشان کنید. قیمت آنها از باندهای پسیو گرانتر است.

۴- نیازی نیست نگران توان باندها و آمبیانس آنها باشید. فقط مراقب چراغ peak روی باندها باشید. روشن شدن آنها یعنی صدای تولید شده بیش از حد توان تحمل باند است و ممکن است باند آسیب ببیند.

۵- تفکیک بهتر صدا بین ووفر و تیوتر بعلت دقت بالاتر کراس اوور اکتیو و استفاده از سیستم – افزایش محدوده پاسخ فرکانسی، افزایش ماکزیمم spl ،همواری بهتر منحنی پاسخ فرکانسی ، اصلاح پاسخ فاز بلندگو ،  اصلاح تاخیر احتمالی در اثر عقب تر قرار گرفتن تیوتر

به طور کلی نمی‌توان گفت که باند پسیو بهتر است و یا باند اکتیو. هر کدام ماموریت و خاصیت‌های خودشان را دارند. این بستگی به نیازهای شما دارد.

تیم مهندسی طنین سیمامشاهده نوشته ها

مجموعه طنین سیمای پاژ متخصص در امور تجیهز سیستم صوت، تصویر و نور حرفه ای سالن کنفرانس، سالن همایش و آمفی تئاتر، سالن‌ سینما، سالن اجتماعات و ... با بیش از 10 سال تجربه در خدمت شماست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *