نمونه آمپلی فایر مناسب مساجد

آمپلی فایر مناسب مساجد


مساجد دارای قسمت های مختلفی چون صحن، شبستان، ایوان و محراب و کتابخانه و قسمت اداری و… می باشند و وجود سیستم صوتی برای پخش صدا در همه ی قسمت ها نیز الزامی می باشد. این سیستم دارای تجهیزات متفاوتی می باشد که در این مقاله نمونه آمپلی فایر مناسب مساجد را برای شما همراهان گرامی توضیح می دهیم.

سیستم صوتی مساجد

بر اساس مراسمی که در مساجد یا برگزار می شوند سیستم صوتی آن ها متفاوت می باشند. بعنوان مثال در صورتی که در مساجد غیر از نماز جماعت و خطبه ها مراسم های دیگری چون جشن و عزاداری های مذهبی برگزار گردد سیستمی که بتواند از نظر شدت و کیفیت صدا پاسخگو هر دو باشد باید به کار رود. همچنین تعداد نفرات حاضر در محیط نیز بر نوع سیستم صوتی تاثیر می گذارد. هرچه تعداد بیشتر و فضا بیشتر شلوغ شود صدا رسانی نیز بیشتر می شود. و باید بلندگو ها و میکروفون ها و دیگر تجهیزات در سیستم صوتی مساجد نیز بیشتر قرار بگیرند.

تجهیزات سیستم صوتی مساجد

پیجینگ در سیستم صوتی شامل: آمپلی فایر، میکروفون، بلندگو و پیجینگ می‌باشد. در سیستم پیجینگ، همه ی سیم کشی‌ باند‌ ها باید به آمپلی فایر وصل ‌شود. آمپلی فایر مناسب مساجد امواج صوتی دریافت شده از ورودی‌ ها مثل میکروفون را پردازش و پس از ارتقا و آماده سازی به باند‌ ها هدایت می‌کند.

نمونه آمپلی فایر مناسب مساجد
تجهیزات سیستم صوتی مساجد

آمپلی فایر

آمپلی فایر به دستگاهی می گویند که کیفیت صدای خروجی دستگاه ها را بالا می برد، شاید در بعضی از ساختمان ها یا مکان های عمومی متوجه شده اید که صدای بلندگو ها بسیار کم کیفیت یا قطع و وصل می شود که به دلیل کیفیت کم صدای پخش شده می باشد. با استفاده از آمپلی فایر مناسب مساجد مشکلات صدای پخش شده حل می شود و صدای مورد نظر قبل از اینکه به بلندگو فرستاده و پخش شود، توسط آمپلی فایر تقویت شده و سپس به بلندگوی مورد نظر ارسال می شود. در واقع آمپلی فایر مانند یک نوع فیلتر برای صدا ها می باشد که صدا را تبدیل به بالاترین کیفیت پخش صدا و بدون هیچ گونه نویز و قطع یا وصلی نیز می کند. این دستگاه می‌تواند کاربردهای متفاوتی داشته باشد و در توان‌ های مختلفی عرضه می شود.

آمپلی فایر در ساخت سیستم صوت خودرو، سیستم های صوتی خانگی و یا بلندگوها و در شرکت‌ها، هیئت‌های مذهبی، مساجد، بیمارستان‌ها و مطب ها و هتل ها و در اماکن عمومی دیگری نیز بسیار کاربردی و استفاده می شود. در سیستم صوتی ساختمان اداری یا مساجد بهتر است از آمپلی فایر های چند کاناله استفاده کرد که قابلیت کم و زیاد کردن صدا و یا خاموش و روشن کردن میکروفون ‌های موجود را نیز دارد. این تنظیمات با استفاده از کنترل روی آمپلی فایر قابل انجام می باشد.

اصلی ترین ویژگی های یک آمپلی فایر مناسب مساجد

صاف و خطی بودن امواج، افزایش سیگنال، کارایی و قدرت خروجی آمپلی فایر از ویژگی های آن ها می باشد.در مجموع، سیگنال های بزرگ و تقویت کننده های قدرت در مراحل خروجی سیستم تقویت کننده های صوتی آمپلی فایر مناسب مساجد، برای به کار گیری بلندگو ها استفاده می شوند. یکی از شیوه های قابل استفاده برای تشخیص ویژگی های الکتریکی انواع مختلف آمپلی فایرها با توجه به کلاس آن ها می باشد. و تحت عنوان تقویت کننده های آن بر اساس ساختار بندی مدار و شیوه کارکرد آن ها طبقه بندی می شوند. توان های تقویت کننده نشان دهنده مقدار سیگنال خروجی از آمپلی فایر می باشد. که در یک مدار، کارکرد تقویت کننده و در یک سیگنال، عملکرد متفاوت از سیگنال ورودی را نشان می دهند.

توان آمپلی فایر مناسب مساجد چیست

قدرت خروجی صدا در آمپلی فایر ها را با توان یا وات اندازه می گیرند. هر چقدر توان دستگاه آمپلی فایر بیشتر باشد میزان قدرت و کیفیت و وضوح خروجی پخش صدا در دستگاه بالاتر می باشد. شدت و قدرت توان در دستگاه های آمپلی فایر مناسب مساجد نیز متفاوت از هم می باشد.

نمونه آمپلی فایر مناسب مساجد
توان آمپلی فایر مناسب مساجد چیست

انواع توان آمپلی فایر

آمپلی فایرها با توجه به کارایی و ویژگی هایی که دارند از انواع متفاوتی ساخته شده است که در ادامه به انواع آن می پردازیم.

 • آمپ پر قدرت
 • آمپ قدرت
 • اولترا میکرو
 • آمپ میکرو
 • سیگنال ضعیف

آمپلی فایر اولترا میکرو: این نوع از آمپلی فایر ها امواج صدا های بسیار ضعیف در حد چند نانو ولتی را به خوبی تقویت می کنند.

آمپلی فایر میکرو: این نوع از آمپلی فایر ها مخصوص تقویت سیگنال های بسیار ضعیف در مقدار چند میکرو ولت می باشند.

آمپ سیگنال ضعیف: این نوع از آمپلی فایر ها مختص تقویت سیگنال های بیشتر از میکرو ولت و کمتر از چند میلی ولت می باشند.

آمپ قدرت: این نوع از آمپلی فایر ها برای تقویت سیگنال های متوسط در حد چند ولت یا کم تر نیز می باشند.

آمپ پر قدرت: این نوع آمپلی فایر ها مخصوص تقویت سیگنال های صوتی بیشتر از چند ولت می باشند و می توانند سیگنال را به کمتر از چند ولت نیز برسانند.

آمپلی فایر و بلندگو

آمپلی فایر مناسب مساجد ، امواج الکتریکی ولتاژ پایین از منبع را گرفته و این امواج را به طرز قابل توجه ای به سیگنال های با کیفیت و پر قدرت تبدیل می کند؛ و با اثر گذاری موثری، یک جفت بلندگو یا باند ها را هدایت می کند. امکان استفاده از سیستم های صوتی بدون آمپلی فایر وجود ندارد. به طور متداول در بیشتر سیستم های صوتی از این نوع تقویت کننده های آمپلی فایر استفاده می شود، اما زمانی که در خود سیستم صوتی، آمپلی فایر وجود نداشته باشد، باید آمپلی فایر به صورت مستقل و جداگانه خریداری شده و در کنار دستگاه صوتی استفاده شود.

نمونه آمپلی فایر مناسب مساجد
آمپلی فایر و بلندگو

سخن پایانی آمپلی فایر مناسب مساجد

در این مقاله به توضیح و شرح سیستم های صوتی موجود در مساجد و آمپلی فایر مناسب مساجد پرداختیم. برای خرید یک آمپلی فایر مناسب با مطالعه مطالب بالا می توانید به نکات و ویژگی های آمپلی فایر با کیفیت و خوب نیز انتخاب بهتری را داشته باشید.

سوالات متداول آمپلی فایر مناسب مساجد

 1. آمپلی فایر چیست؟
  آمپلی فایر به دستگاهی می گویند که کیفیت صدای خروجی دستگاه ها را بالا می برد. در واقع آمپلی فایر مانند یک نوع فیلتر برای صدا ها می باشد که صدا را تبدیل به بالاترین کیفیت پخش صدا و بدون هیچ گونه نویز و قطع یا وصلی نیز می کند.
 2. انواع آمپلی فایر چیست؟
  آمپ قدرت، اولترا میکرو، آمپ میکرو، سیگنال ضعیف و آمپ پر قدرت
 3. توان آمپلی فایر مناسب مساجد چیست؟
  قدرت خروجی صدا در آمپلی فایر ها را با توان یا وات اندازه می گیرند. هر چقدر توان دستگاه آمپلی فایر بیشتر باشد میزان قدرت و کیفیت و وضوح خروجی پخش صدا در دستگاه بالاتر می باشد. شدت و قدرت توان در دستگاه های آمپلی فایر نیز متفاوت از هم می باشد.

تیم مهندسی طنین سیمامشاهده نوشته ها

مجموعه طنین سیمای پاژ متخصص در امور تجیهز سیستم صوت، تصویر و نور حرفه ای سالن کنفرانس، سالن همایش و آمفی تئاتر، سالن‌ سینما، سالن اجتماعات و ... با بیش از 10 سال تجربه در خدمت شماست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *