تفاوت ویدئو کنفرانس و تله کنفرانس

مقایسه ویدئو کنفرانس و تله کنفرانس


همانطور که می دانید امروزه صنعت ویدئو کنفرانس در تمامی مشاغل به سرعت در حال رشد است. و با جدید ترین فناوری ها تجهیز می شود. اغلب افراد سیستم ویدئو کنفرانس را با تله کنفرانس اشتباه می گیرند در این مطلب می خواهیم برای شما عزیزان به بررسی مهم ترین تفاوت ویدئو کنفرانس و تله کنفرانس بپردازیم. ممکن است در زمان استفاده از این سیستم ها کمی دچار سردرگمی شوید و به طور کامل با خصوصیات و ویژگی های اصلی این سیستم ها آشنا نباشید. در این مطلب با ما همراه باشید تا با تفاوت های اصلی میان این دو سیستم آشنا شوید.

مقایسه ویدئو کنفرانس و تله کنفرانس

تله کنفرانس در واقع نمونه ای از ویدئو کنفرانس است که تنها فاقد تصاویر افراد می باشد. این نکته مهم را در نظر داشته باشید ویدئو کنفرانس و تله کنفرانس هر دو می توانند از فناوری پیشرفته نویز کنسلینگ تماس پشتیبانی کنند.

اگر در زمان استفاده از این سیستم ها دچار تردید شده اید ما به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم به طور کامل با تفاوت ویدئو کنفرانس و تله کنفرانس آشنا باشید. در ادامه به بررسی مهم ترین تفاوت ها میان این دو سیستم خواهیم پرداخت:

  • در جلسات و همایش ها تله کنفرانس افراد می توانند تنها با استفاده از صدا با یکدیگر ارتباط داشته باشند این در حالی است که در جلسات ویدئو کنفرانس برقراری ارتباط با تصویر و صدا امکان پذیر است.
 • سیستم تله کنفرانس می تواند اطلاعات و داده ها را با استفاده از سیستم های pbx و voip منتقل کند. اما در سیستم ویدئو کنفرانس تنها اطلاعات با استفاده از سیستم voip صورت می گیرد. از همین رو در جلسات تله کنفرانس نیازی به پهنای باند زیادی برای انتقال اطلاعات نیست اما جهت برقراری جلسات با ویدئو کنفرانس به تجهیزات مناسب و اینترنت پر سرعت نیاز است.
 • در سیستم ویدئو کنفرانس علاوه بر امکان برقراری ارتباط تصویری، قابلیت های ارسال فایل، اپلیکیشن و توضیح مفاهیم در اختیار شما قرار دارد. این در حالی است که در تله کنفرانس تنها امکان ارتباط به صورت صدا امکان پذیر است.
تفاوت تله کنفرانس و ویدئو کنفرانس
آشنایی با مقایسه ویدئو کنفرانس و تله کنفرانس

ویدئو کنفرانس چیست؟

ممکن است در زمان انتخاب میان سیستم ویدئو کنفرانس و تله کنفرانس این سوال برایتان به وجود آید سیستم ویدئو کنفرانس چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بیان کرد که ویدئو کنفرانس در واقع تکنولوژی است که به کاربران خود اجازه می دهد تا بدون توجه به موقعیت مکانی خود به برقراری ارتباط به صورت تصویری بپردازند. اکثر کسب و کارها و شرکت های بزرگ به راحتی می توانند با استفاده از این سیستم بدون نیاز به پرداخت هزینه با یکدیگر در ارتباط باشند.

از اصلی ترین مزایای استفاده از سیستم ویدئو کنفرانس می توان به قابلیت برقراری جلسات دوره ای، مصاحبه های کاری و عقد قرارداد اشاره کرد. به طور کلی می توان گفت نرم افزار کنفرانس ویدئویی پویا و انعطاف پذیر است و به طور معمول می تواند از طریق یک مرورگر وب کار کند. اگر در انتخاب ویدئو کنفرانس و تله کنفرانس دچار سردرگمی هستید ما به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم در ابتدا به طور کامل به بررسی مقایسه ویدئو کنفرانس و تله کنفرانس بپردازید.

تله کنفرانس چیست؟

اگر این سوال برایتان به وجود آمده است که تله کنفرانس چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بیان کرد که تله کنفرانس در واقع روشی سنتی تر تماس تلفنی است که از سیستم تلفنی برای اتصال چندین کاربر با یکدیگر استفاده می شود. امروزه از این نوع سیستم گاه به گاه استفاده می شود. این نکته مهم را در نظر داشته باشید تله کنفرانس می تواند با کمک نرم افزار های تماس اینترنتی و یا با کمک یک نرم افزار تصویری که دوربین در آن غیر فعال شده باشد برگزار شود.

امروزه برخی از مشاغل از سیستم تله کنفرانس استفاده می کنند. در زمان استفاده از این سیستم فراموش نکنید تنها به کنفرانس صوتی محدود می باشد. بهتر است در زمان انتخاب میان ویدئو کنفرانس و تله کنفرانس در ابتدا به طور کامل با تفاوت ویدئو کنفرانس و تله کنفرانس آشنا باشید.

تله کنفرانس
آشنایی با سیستم تله کنفرانس

سایر تفاوت ها میان ویدئو کنفرانس و تله کنفرانس

با خصوصیات و کارکرد های اصلی سیستم ویدئو کنفرانس و تله کنفرانس به طور کامل آشنا شدید. در زمان استفاده از این سیستم ها بهتر است در ابتدا نیاز شرکت را در نظر داشته باشید. در ادامه با سایر تفاوت ها میان ویدئو کنفرانس و تله کنفرانس آشنا خواهید شد:

 • سیستم ویدئو کنفرانس برتر از تله کنفرانس است چرا که این سیستم تصاویر HD را با کیفیت بالا پشتیبانی می کند همچنین استفاده از این سیستم ارزان تر است و به شکل نامحدود مقیاس بندی می شود.
 • امروزه در کسب و کارهای کوچک از سیستم ویدئو کنفرانس استفاده می شود اما این بدان معنا نیست که سیستم تله کنفرانس دیگر کاربردی نداشته باشد. در نظر داشته باشید تا زمانی که کاربران از سیستم های تلفنی جهت برقراری ارتباط استفاده می کنند تله کنفرانس منسوخ نخواهد شد.
 • استفاده از سیستم تله کنفرانس بیشتر به دلیل راحت بودن ان است. این در حالی است که استفاده از سیستم ویدئو کنفرانس کمی پیچیده تر می باشد.

استفاده از ویدئو کنفرانس بهتر است یا تله کنفرانس؟

با مهم ترین تفاوت ویدئو کنفرانس و تله کنفرانس به طور کامل آشنا شدید. اکثر استفاده کنندگان در زمان انتخاب میان این ابزار ها این سوال برایشان به وجود می آید استفاده از ویدئو کنفرانس بهتر است یا تله کنفرانس؟ در پاسخ به این سوال باید بیان کرد که  به طور یقین سیستم ویدئو کنفرانس پیشرفته تر و بهتر است اما فراموش نکنید برای استفاده از این ابزار ها در ابتدا باید نیاز و هدف سازمان خود را به خوبی مشخص کنید. سپس با توجه به این موضوع می توانید از تله کنفرانس و یا ویدئو کنفرانس استفاده کنید.

ویدئو کنفرانس بهتر است یا تله کنفرانس؟
استفاده از سیستم تله کنفرانس بهتر است یا ویدئو کنفرانس؟
سخن پایانی

در این مطلب از سایت طنین سیما همانطور که گفته شد با مهم ترین تفاوت ویدئو کنفرانس و تله کنفرانس به طور کامل آشنا شدید. تله کنفرانس در واقع نمونه ای از ویدئو کنفرانس است که تنها فاقد تصاویر افراد می باشد. این نکته مهم را در نظر داشته باشید ویدئو کنفرانس و تله کنفرانس هر دو می توانند از فناوری پیشرفته نویز کنسلینگ تماس پشتیبانی کنند. همچنین در این سیستم ها می توان به چت نیز پرداخت و یا حتی فایلی را با افراد حاضر در جلسه به اشتراک گذاشت.

سوالات متداول تفاوت ویدئو کنفرانس و تله کنفرانس

 1. تله کنفرانس چیست؟
  تله کنفرانس در واقع روشی سنتی تر تماس تلفنی است که از سیستم تلفنی برای اتصال چندین کاربر با یکدیگر استفاده می شود. امروزه از این نوع سیستم گاه به گاه استفاده می شود. این نکته مهم را در نظر داشته باشید تله کنفرانس می تواند با کمک نرم افزار های تماس اینترنتی و یا با کمک یک نرم افزار تصویری که دوربین در آن غیر فعال شده باشد برگزار شود.
 2. تفاوت ویدئو کنفرانس و تله کنفرانس در چیست؟
  در جلسات و همایش ها تله کنفرانس افراد می توانند تنها با استفاده از صدا با یکدیگر ارتباط داشته باشند این در حالی است که در جلسات ویدئو کنفرانس برقراری ارتباط با تصویر و صدا امکان پذیر است. سیستم تله کنفرانس می تواند اطلاعات و داده ها را با استفاده از سیستم های pbx  و voip منتقل کند. اما در سیستم ویدئو کنفرانس تنها اطلاعات با استفاده از سیستم voip صورت می گیرد. از همین رو در جلسات تله کنفرانس نیازی به پهنای باند زیادی برای انتقال اطلاعات نیست اما جهت برقراری جلسات با ویدئو کنفرانس به تجهیزات مناسب و اینترنت پر سرعت نیاز است.
 3. ویدئو کنفرانس چیست؟
  ویدئو کنفرانس در واقع تکنولوژی است که به کاربران خود اجازه می دهد تا بدون توجه به موقعیت مکانی خود به برقراری ارتباط به صورت تصویری بپردازند. اکثر کسب و کارها و شرکت های بزرگ به راحتی می توانند با استفاده از این سیستم بدون نیاز به پرداخت هزینه با یکدیگر در ارتباط باشند. از اصلی ترین مزایای استفاده از سیستم ویدئو کنفرانس می توان به قابلیت برقراری جلسات دوره ای، مصاحبه های کاری و عقد قرار داد اشاره کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *