تفاوت سیستم کنفرانس دیجیتال و آنالوگ

آشنایی با تفاوت سیستم کنفرانس دیجیتال و آنالوگ


همانطور که می دانید از تجهیزات و ابزار های متنوعی جهت تجهیز سالن کنفرانس استفاده می شود. این تجهیزات عموما شامل بلندگو، مانیتورینگ، نورپردازی، تجهیزات شبکه، تجهیزات سخنرانی و… می باشد. ممکن است با سیستم کنفرانس دیجیتال و آنالوگ آشنایی داشته باشید و این سوال برایتان به وجود آید تفاوت سیستم کنفرانس دیجیتال و آنالوگ چیست؟

استفاده از کدام سیستم ها بهتر است؟ برای پاسخ به این سوالات تا ادامه این مطلب از سایت طنین سیما با ما همراه باشید. در این مقاله سعی کرده ایم برای شما عزیزان به بررسی جامع تفاوت های اصلی میان این دو سیستم بپردازیم. به طور کلی می توان گفت سیستم های دیجیتال به نسبت سیستم های آنالوگ بسیار بهتر هستند چرا که این سیستم ها فناوری های جدید و پیشرفته تری را در بردارند. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا با تفاوت های این دو سیستم به طور کامل آشنا شوید.

مقایسه سیستم کنفرانس دیجیتال و آنالوگ

سیستم کنفرانس آنالوگ در واقع به آن دسته از سیستم ها گفته می شود که امکانات محدود تری را در بردارند به طور کلی می توان گفت این سیستم ها به کامپیوتر متصل نمی شوند. و برخی امکانات از جمله اتصال به دوربین و سیستم رای گیری را به همراه ندارند. این در حالی است که سیستم های کنفرانس دیجیتال در واقع سیستم هایی هستند که علاوه بر انتقال صدا امکانات بسیار منحصر به فردی را به همراه دارند.

جهت آشنایی بیشتر با تفاوت سیستم کنفرانس دیجیتال و آنالوگ با ما تا ادامه این مقاله همراه باشید. در ادامه با مهم ترین و اصلی ترین تفاوت این دو سیستم آشنا خواهید شد:

 • در آنالوگ سیگنال با فرم آنالوگ منتقل می گردد. با توجه به محدودیت های عملکردی این نوع سیستم از نظر یکپارچگی و عملکرد های اضافی محدودیت دارد.
 • سیستم آنالوگ به کامپیوتر متصل نمی شود و دارای برخی امکانات از جمله اتصال به دوربین، سیستم رای گیری و… نمی باشد. این در حالی است که در سیستم های دیجیتال علاوه بر انتقال صدا  این سیستم امکانات منحصر به فردی نیز دارد که می توان به سیستم حضور و غیاب، رای گیری، صفحه نمایشگر و… اشاره کرد.
 • در دیجیتال انتقال داخلی بین سیستم بر اساس سیگنال های دیجیتال است و در میکروفن های مورد استفاده از فناوری تبدیل آنالوگ به دیجیتال استفاده شده است.
فرق سیستم کنفرانس دیجیتال و آنالوگ
بررسی فرق سیستم کنفرانس دیجیتال و آنالوگ

سیستم کنفرانس دیجیتال چیست؟

برای آشنایی با مقایسه سیستم کنفرانس دیجیتال و آنالوگ در ابتدا بهتر است با خصوصیات و ویژگی های سیستم کنفرانس دیجیتال به طور کامل آشنا باشید. در این نوع از سیستم ها امکان برنامه ریزی وجود دارد. در سیستم دیجیتال در ابتدا کنسول ها در محل مورد نظر خود قرار می گیرند و سپس با نصب دوربین های سالن و اتاق جلسات برنامه ریزی صورت می گیرد.

افراد با فشردن کلید و یا دکمه کنسول دوربین خود می توانند تصویر شرکت کننده را در مانیتور که کارگذاری شده مشاهده کنند. این نکته مهم را در نظر داشته باشید در این نوع سیستم ها امکان اتصال به کامپیوتر، حضور و غیاب، رای گیری و… امکان پذیر است.

در سیستم های دیجیتال تمامی کنسول شبیه یکدیگر می باشند و تنها کنسول ریاست است که با سایر کنسول ها متفاوت است. و دلیل تفاوت این موضوع تنها مربوط به داشتن کلید اضافی جهت قطع کردن سایر دستگاه ها می باشد.

سیستم کنفرانس آنالوگ چیست؟

جهت بررسی تفاوت سیستم کنفرانس دیجیتال و آنالوگ بهتر است در ابتدا با خصوصیات و ویژگی های سیستم کنفرانس آنالوگ آشنا باشید. این نوع از سیستم ها بسیار ارزان تر و ساده تر از سیستم های دیجیتال هستند. همچنین قابلیت های کمتری نیز به همراه دارند. از مهم ترین کسری امکانات در این نوع سیستم ها می توان به عدم پشتیبانی از دوربین های کنفرانس اشاره کرد.

در سیستم های کنفرانس آنالوگ جهت بهبود کیفیت صدا و جلوگیری از هیچ گونه نویز بهتر است از سیستم صوتی با کیفیت و جداگانه استفاده شود. در نظر داشته باشید سیستم های صوتی معمولا با استفاده از بلندگوهای 2way که کیفیت بسیار بالایی دارند راه اندازی می شوند. در ادامه با برخی از خصوصیات سیستم کنفرانس آنالوگ آشنا خواهید شد:

 • قیمت کاملا مناسب
 • نصب راحت و آسان
 • عدم اتصال به دوربین
 • کیفیت صدا و میکروفون بالا و هم اندازه با سیستم کنفرانس دیجیتال
 • عدم داشتن سیستم رای گیری و حضور و غیاب
 • قابلیت ذخیره سازی صدای جلسه و ضبط
سیستم کنفرانس آنالوگ
آشنایی با سیستم کنفرانس آنالوگ

سایر تفاوت های سیستم کنفرانس آنالوگ و دیجیتال

در این مطلب همانطور که گفته شد با مهم ترین تفاوت سیستم کنفرانس دیجیتال و آنالوگ آشنا شدید. جهت انتخاب میان این سیستم ها در ابتدا باید میزان بودجه و هدف شرکت و یا موسسه خود را به خوبی بررسی کنید سپس می توانید از سیستم کنفرانس آنالوگ و یا دیجیتال استفاده کنید. در ادامه با سایر تفاوت های سیستم کنفرانس آنالوگ و دیجیتال آشنا خواهید شد:

 • در سیستم های کنفرانس دیجیتال تصویربرداری به شکل اتوماتیک و بدون دخالت اپراتور انجام می شود. اما در سیستم های کنفرانس آنالوگ به این صورت نیست.
 • سیستم آنالوگ امکانات بسیار محدودی دارد و برخی امکانات مهم و اساسی را به همراه ندارد و تنها در این نوع سیستم ها برای انتقال صوت از میکروفن به بلندگو استفاده می شود. اما در سیستم های دیجیتال علاوه بر انتقال صدا امکانات منحصر به فردی نیز دارند که می توان به سیستم حضور و غیاب، اتصال به دوربین و… اشاره کرد.
 • میکروفن های دیجیتال با قابلیت پشتیبانی از دوربین های هوشمند این امکان را به کاربران می دهد از فیلم برداری هوشمند و ضبط تصویر جلسه استفاده کنند. این در حالی است که در سیستم کنفرانس آنالوگ این امکان و قابلیت وجود ندارد.
 • از مهم ترین تفاوت های در میکروفن های آنالوگ و دیجیتال می توان به سیستم رای گیری و حضور و غیاب اشاره کرد. همانطور که می دانید میکروفن های دیجیتال امکانات بیشتری را به همراه دارند.

سیستم کنفرانس آنالوگ بهتر است یا دیجیتال؟

با مهم ترین و اصلی ترین تفاوت سیستم کنفرانس دیجیتال و آنالوگ به طور کامل آشنا شدید. با گفتن تمامی خصوصیات و ویژگی های این سیستم ها باید بیان کرد که سیستم های دیجیتال در واقع بهتر از سیستم های آنالوگ هستند. چرا که در ساختار سیستم های دیجیتال از بهترین و جدید ترین فناوری ها استفاده شده است. البته فراموش نکنید امروزه همچنان از سیستم های کنفرانس آنالوگ استفاده می شود و برای پروژه های که بحث هزینه مهم است از این نوع سیستم ها استفاده می گردد.

اما همیشه مشتریان نیز هستند که به دنبال بهترین و جدید ترین سیستم های کنفرانس می باشند ما به این گونه افراد سیستم دیجیتال را پیشنهاد می کنیم. این نوع سیستم ها در واقع علاوه بر امکانات سیستم های آنالوگ قابلیت های بسیار منحصر به فردی دارند. به طور کلی می توان گفت برای انتخاب میان سیستم های دیجیتال و آنالوگ باید هدف سازمان و میزان بودجه ای که در نظر دارید توجه کنید.

سیستم انالوگ بهتر است یا دیجیتال؟
بررسی بهتر بودن میان سیستم دیجیتال و آنالوگ
سخن پایانی

در این مطلب از سایت طنین سیما همانطور که گفته با مهم ترین و اصلی ترین تفاوت سیستم کنفرانس دیجیتال و آنالوگ به طور کامل آشنا شدید. سیستم کنفرانس آنالوگ در واقع به آن دسته از سیستم ها گفته می شود که امکانات محدود تری را در بردارند به طور کلی می توان گفت این سیستم ها به کامپیوتر متصل نمی شوند.

و برخی امکانات از جمله اتصال به دوربین و سیستم رای گیری را به همراه ندارند. این در حالی است که سیستم های کنفرانس دیجیتال در واقع سیستم هایی هستند علاوه بر انتقال صدا امکانات بسیار منحصر به فردی را به همراه دارند. جهت آشنایی بیشتر با تفاوت سیستم کنفرانس دیجیتال و آنالوگ با ما تا ادامه این مقاله همراه باشید.

سوالات متداول تفاوت سیستم کنفرانس دیجیتال و آنالوگ

 1. سیستم کنفرانس آنالوگ بهتر است یا دیجیتال؟
  سیستم های دیجیتال در واقع بهتر از سیستم های آنالوگ هستند. چرا که در ساختار سیستم های دیجیتال از بهترین و جدید ترین فناوری ها استفاده شده است. البته فراموش نکنید امروزه همچنان از سیستم های کنفرانس آنالوگ استفاده می شود و برای پروژه های که بحث هزینه مهم است از این نوع سیستم ها استفاده می گردد. اما همیشه مشتریان نیز هستند که به دنبال بهترین و جدید ترین سیستم های کنفرانس می باشند ما به این گونه افراد سیستم دیجیتال را پیشنهاد می کنیم.
 2. سیستم کنفرانس آنالوگ چیست؟
  این نوع از سیستم ها بسیار ارزان تر و ساده تر از سیستم های دیجیتال هستند. همچنین قابلیت های کمتری نیز به همراه دارند. از مهم ترین کسری امکانات در این نوع سیستم ها می توان به عدم پشتیبانی از دوربین های کنفرانس اشاره کرد. در سیستم های کنفرانس آنالوگ جهت بهبود کیفیت صدا و جلوگیری از هیچ گونه نویز بهتر است از سیستم صوتی با کیفیت و جداگانه استفاده شود. در نظر داشته باشید سیستم های صوتی معمولا با استفاده از بلندگوهای 2way که کیفیت بسیار بالایی دارند راه اندازی می شوند.
 3. تفاوت های سیستم کنفرانس آنالوگ و دیجیتال به چه صورت است؟
  در سیستم های کنفرانس دیجیتال تصویربرداری به شکل اتوماتیک و بدون دخالت اپراتور انجام می شود. اما در سیستم های کنفرانس آنالوگ به این صورت نیست. سیستم آنالوگ امکانات بسیار محدودی دارد و برخی امکانات مهم و اساسی را به همراه ندارد و تنها در این نوع سیستم ها برای انتقال صوت از میکروفن به بلندگو استفاده می شود. ما در سیستم های دیجیتال علاوه بر انتقال صدا امکانات منحصر به فردی نیز دارند که می توان به سیستم حضور و غیاب، اتصال به دوربین و… اشاره کرد. میکروفن های دیجیتال با قابلیت پشتیبانی از دوربین های هوشمند این امکان را به کاربران می دهد از فیلم برداری هوشمند و ضبط تصویر جلسه استفاده کنند. این در حالی است که در سیستم کنفرانس آنالوگ این امکان و قابلیت وجود ندارد. از مهم ترین تفاوت های در میکروفن های آنالوگ و دیجیتال می توان به سیستم رای گیری و حضور و غیاب اشاره کرد. همانطور که می دانید میکروفن های دیجیتال امکانات بیشتری را به همراه دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *