تجهزات موردنیاز راه اندازی ویدئو کنفرانس

راه اندازی ویدئو کنفرانس


ویدئو کنفرانس به دستگاهی گفته می شود که دارای دوربین متحرک، میکروفون قابل تنظیم و کدک می باشد که به صورت کاملاً سخت‌افزاری قادر به ارسال صدا، تصویر و محتوا می باشد. که به صورت تک یا گروهی امکان ارسال تصویر، صدا و… را از تمام نقاط جغرافیایی مختلف به وجود می‌ آورد. این سیستم‌ها بسیار با کیفیت بوده و امکان استفاده از آن به سادگی در بستر شبکه‌های اینترنتی کشور برای برقراری ارتباط فراهم می باشد. ما همواره در ادامه این مقاله چگونگی راه اندازی و تجهیزات مورد نیاز راه اندازی ویدئو کنفرانس را برای شما همراهان شرح خواهیم داد.

سیستم ویدئو کنفرانس

در بازار انواع متعددی از سیستم های ویدئو کنفرانس برای استفاده های شخصی یا عمومی در دسترس می باشند. جهت پیدا کردن یک ویدئو کنفرانس مناسب بر اساس نیازهای مورد نظر، باید با انواع سیستم های ویدئو کنفرانس و چگونگی راه اندازی ویدئو کنفرانس آشنا شوید.

ویدئو کنفرانس و سیستم وبینار

این سیستم هم مثل بسیاری از ابزارات آموزش مجازی، یک نوع نرم افزار جهت برگزاری کلاس های آموزش از راه دور در جلسات ادارات یا سازمان ها می باشد. امروزه درس دادن به روش آنلاین، کلاس های آنلاین و وبینار از ابزارهای اساسی مدیریت الکترونیکی می باشند.

سیستم وبینار

یکی از روش هایی که در برقراری جلسه های اینترنتی و آموزش مجازی و یا از راه دور به کار گرفته می شود شامل ویدئو کنفرانس و وب کنفرانس می باشند. در دنیای امروزی ویدئو کنفرانس کاربرد زیادی را در برگزاری گردهمایی های آنلاین آموزشی و جلسات آنلاین سازمان ها و موسسات و همچنین کلاس های مجازی دارا می باشد. وب کنفرانس نیز به دلیل صرفه اقتصادی و زمانی مورد توجه قرار گرفته است.

تجهزات موردنیاز راه اندازی ویدئو کنفرانس
سیستم وبینار

انواع ویدئو کنفرانس در راه اندازی ویدئو کنفرانس

کاربران برای انتخاب و خرید از بین انواع ویدئو کنفرانس باید موارد زیادی از خدمات بک-اند گرفته تا نقاط پایان مختلفی را بررسی کنند. بدین منظور باید اطلاعات کافی از اصول و پایه های فناوری مثل انواع نقاط پایانی ویدئو کنفرانس و خدمات بک اند را داشته باشند. همچنین آگاهی لازم از چگونگی راه اندازی ویدئو کنفرانس نیز الزامی می باشد.

انواع ویدئو کنفرانس بر اساس نقاط پایان

سیستم ویدئو کنفرانس دسکتاپ

سیستم ویدئو کنفرانس دسکتاپ به عنوان یکی از مهمترین انواع ویدئو کنفرانس در بین کاربران و کارفرماها می باشد که از ارزش و اهمیت بسزایی برخوردار است.

نقطه پایان دسکتاپ برنامه های کاربردی نرم افزار و یا رابط های مبتنی بر مرورگر می باشد که دسترسی به برنامه جلسات آنلاین ویدئو کنفرانس را فراهم می کند. معمولا، این برنامه ها از دوربین های موجود استفاده می کنند و یا به دوربین های خارجی USB  متصل می شوند.

سیستم ویدئو کنفرانس اتاقی

 • ویدئو کنفرانس مبتنی بر اتاق، تنظیمات مختلف با محدوده ی قیمتی متنوعی را ارائه می دهد و  از اتاق های کنفرانس کوچک، متوسط و بزرگ پشتیبانی می کند.
 • ویژگی های موجود معمولا شامل پشتیبانی از چندین صفحه نمایش بوده که قابلیت امکان پشتیبانی از محتوای پروژه را از رایانه های همراه و یا دستگاه های تلفن همراه را دارا می  باشد.
 • همچنین از دوربین هایی که بر بلندگوهای فعال در اطراف اتاق تمرکز می کنند هم پشتیبانی می کند. برخی از فروشندگان میکروفن هایی را ارائه می دهند که می توان به وسیله برخی از آن ها صدای پس زمینه را حذف کرد.
تجهزات موردنیاز راه اندازی ویدئو کنفرانس
سیستم ویدئو کنفرانس اتاقی

فراگیر(telepresence)  سیستم ویدئو کنفرانس دو رحضوری

 • سیستم ویدئو کنفرانس دور حضوری یک کلاس یا جلسه حضوری را شبیه سازی می کند. قرار داشتن صفحه نمایش های بزرگ روی دیوار و یا بالای میزهای کنفرانس، افراد یا اشیاء را با اندازه واقعی نشان می دهند.
 • پخش صدا از همه طرف و دوربین های به کار رفته در محیط به نحوی به نظر می رسد که انگار افراد واقعا دور یک میز کنار یکدیگر نشسته و به هم نگاه می کنند. بعضی از سیستم های پیچیده می توانند شامل تصاویر سه بعدی و هولوگرافی با صفحه نمایش عمیقا نامرئی برای ایجاد تجربیات همه جانبه نیز باشند.

 نکات انتخاب ویدئو کنفرانس مناسب

با پیشرفت علم و تکنولوژی، کنفرانس های ویدئویی همواره در حال تغییرات می باشند. این نکات برای انتخاب کنفرانس ویدئویی به خریداران و کارفرمایان کمک می کند تا از محصولات به روز و قابل بروز رسانی و همچنین از نحوه راه اندازی ویدئو کنفرانس آگاهی های لازم جهت خرید را دارا باشند.

شرکت ها باید در حین خرید محصولات ویدئو کنفرانس عوامل متعددی را در نظر بگیرند. بعضی از این عوامل مهم شامل موارد زیر می باشند:

 • پیدا کردن ترکیب مناسب قطعات سخت افزاری و نرم افزاری
 • قابلیت هماهنگ شدن با دیگر محصولات کنفرانس ویدئویی
 • پشتیبانی محصولات موجود در راه اندازی سیستم ویدئو کنفرانس
 • سخت افزار با قابلیت انعطاف پذیری
 • توانایی مالی

نکات ارزیابی محصولات ویدئو کنفرانس

 • ارزیابی مقیاس پذیری تکنولوژی توسط شرکت ها
 • سهولت استفاده تجهیزات سیستم ویدئو کنفرانس
 • نحوه راه اندازی سیستم ویدئو کنفرانس
 • خرید بر اساس نحوه ی بکارگیری و متناسب با برنامه های کاربردی شرکت

فروشگاه های تجهیزات سیستم ویدئو کنفرانس

با توجه به پیچیدگی و تنوع موجود در این سیستم ها، معمولا بسیاری از فروشندگانی که این تجهیزات را ارائه می دهند، ضمانتی برای راه اندازی سیستم ویدئو کنفرانس، خدمات پس از فروش و سرویس مخابراتی را به صورت مستقیم و یا از طریق نمایندگی فروش ارائه می دهند.

تجهیزات مورد نیاز سیستم کنفرانس

سیستم ویدئویی کنفرانس از مجموعه ای از ابزارات و تجهیزات فنی تشکیل شده است که هر کدام دارای انواع متفاوت و کارایی های گوناگونی می باشند که شامل موارد زیر هستند:

 1. دوربین ویدئو کنفرانس
 2. تلفن ویدئویی
 3. میکروفون بیسیم
 4. بلندگوهای کنفرانس
 5. نرم افزار های ویدئو کنفرانس
 6. پنل های لمسی
 7. زیر ساخت های ویدئو کنفرانس
 8. وب کم های ویدئو کنفرانس
 9. ویدئو کنفرانس ها
 10. کدک های ویدئو کنفرانس
تجهزات موردنیاز راه اندازی ویدئو کنفرانس
تجهیزات مورد نیاز سیستم کنفرانس
سخن پایانی

همواره در این مقاله به توضیح راه اندازی و تجهیزات مورد نیاز راه اندازی ویدئو کنفرانس مورد استفاده در شرکت ها سازمان ها و دیگر نهاد ها پرداختیم تا شما با انواع مدل ها و روش های ویدئو کنفرانس آشنا شده و با شناخت بهتری دست به راه اندازی ویدئو کنفرانس بزنید.

سوالات متداول راه اندازی ویدئو کنفرانس

 1. ویدئو کنفرانس چیست؟
  ویدئو کنفرانس به دستگاهی گفته می شود که دارای دوربین متحرک، میکروفون قابل تنظیم و کدک می باشد که به صورت کاملاً سخت‌افزاری قادر به ارسال صدا، تصویر و محتوا می باشد.
 2. سیستم ویدئو کنفرانس دسکتاپ چیست؟
  سیستم ویدئو کنفرانس دسکتاپ برنامه های کاربردی نرم افزار و یا رابط های مبتنی بر مرورگر می باشد که دسترسی به برنامه جلسات آنلاین ویدئو کنفرانس را فراهم می کند.
 3. آیا امکان کار کردن تجهیزات سیستم ویدئو با برندهای مختلف در کنار هم می باشد؟
  بله، امکان برقراری ارتباط با هر دستگاه ویدئو کنفرانس سخت افزاری و نرم افزاری با هر برندی وجود دارد زیرا در یک سیستم استاندارد ارتباط برقرار می کنند.

تیم مهندسی طنین سیمامشاهده نوشته ها

Avatar for تیم مهندسی طنین سیما

مجموعه طنین سیمای پاژ متخصص در امور تجیهز سیستم صوت، تصویر و نور حرفه ای سالن کنفرانس، سالن همایش و آمفی تئاتر، سالن‌ سینما، سالن اجتماعات و ... با بیش از 10 سال تجربه در خدمت شماست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *